Při bloudění národním parkem Sangay se budete pohybovat mlžným pralesem, ve větších výškách nejčastěji páramem (travnaté oblasti chladných horských oblastí), při výstupu na sopku se připravte na pyroklastické sedimenty, v nejvyšších partiích pak na ledovec.
Při cestě k El Altaru |
Park byl vyhlášen v roce 1979 a na svých současných 518 000 hektarů výrazně rozšířen na jih v roce 1992. Najdeme zde tři ekvádorské sopky: El Altar a dvě v Ekvádoru nejaktivnější - Tungurahuu a Sangay. Na rozdíl od ostatních ekvádorských parků je hledání podrobnějších informací, nutných pro návštěvu, výrazně složitější. Odměnou ale rozhodně bude, že při čtyřdenním pobytu v parku nepotkáte ani živáčka. Také proto je vícedenní trek parkem pouze pro zkušené turisty s kompletním vybavením.
Stoupání na sopku Tungurahua |
Bahnitými stezkami
Pro svou výraznou deštivost, vlhkost a bahnitost v měsících červnu až srpnu, je nejvhodnější doba pro návštěvu v období prosinec – březen. A ani tehdy sucho rozhodně není. My jsme park poznávali v září. Potkalo nás jak typicky mlžné a vlhké počasí při výstupu na Tungurahuu, tak úžasná, pro Ekvádor (a především pro NP Sangay) netypicky modrá obloha při cestě pod sopku El Altar. I tak doporučuji pro návštěvu parku přibalit do batohu holinky. Gore–Tex boty jsou k ničemu, zbytečně si je zničíte. Naopak Gore–Tex oblečení je pro cestu to nejkomfortnější, budete stále v suchu. Důležitá je i kvalitní nepromokavá fotobrašna, nikdo si jistě nepřeje vodu ve svých objektivech.
S kondorem nad hlavou
V parku má domov několik zajímavých živočišných druhů, ale při běžném výletu je obvykle nezahlédnete. Nejpozoruhodnějším ptačím druhem který zde můžete potkat, je kondor andský (Vultur gryphus), což je největší létající pták na světě s rozpětím křídel až tři metry. Aby se dlouhodobě udržel ve vzduchu, je vzhledem ke své ohromné velikosti při letu závislý na stoupavých vzdušných proudech z hor.
Puma concolor |
Tapirus terestris |
Na závěr musím ještě zmínit nejmenšího medvěda na světě, kterého lze v Ekvádoru potkat. Je to medvěd brýlatý (Tremarctos ornatus), jenž je zároveň i jediným jihoamerickým medvědem. Zajímavý je i tím, že jako jediný z medvědů žije na stromech a je převážně vegetariánem, o čemž mimo jiné svědčí jeho indiánský název oso achupayero (medvěd pojídající bromélie).
Stále aktivní Tungurahua
Sopka Tungurahua (5023 m) |
Tungurahua, pokud ji v časté oblačnosti zahlédnete, je pěkný typicky kuželovitý vulkán s ledovcem na vrcholu. Nemohu to ale potvrdit, protože v současnosti je pravděpodobně zapadán pyroklastiky a vulkanickým popelem. Nechce se mi věřit, že by díky aktivitě v poslední době ledovec roztál. Výchozím bodem pro výstup na Tungurahuu je městečko Baňos (1800 m), což je na ekvádorské poměry celkem velké sídlo. Je hojně navštěvované především pro své lázně, proto je tu bohaté zázemí se spoustou obchodů a turistickými kancelářemi. Pokud si nejste příliš jisti a máte zbytečných 30 USD na den, můžete jejich služeb využít. Ať už je to třeba průvodce až na vrchol, noční výlet autobusem za výhledem na ohnivé divadlo sopky, půjčení horského kola nebo výlet do pralesa.
Na svazích Tungurahui |
Když pastviny skončí, ponoříte se, kousek před obtížně čitelnou cedulí obrostlou mechem s nápisem TUNGURAHUA HIKING TRAIL, do „tunelu.“ Samozřejmě není to klasický tunel, tady ten vytvořila příroda a člověk jen nepatrně pomohl. Mnoho let museli po této cestičce vodit ekvádorští pastevci svá stáda, než se tato stezka zahloubila do současné podoby. Dnes asi 70 – 100 centimetru pod povrch, někde i více, na většině míst s kořeny a hustou vegetací těsně nad hlavou.
Bahnitá cesta do kopce pod nohami stále podkluzuje, pokud však máte čas koukat okolo, vegetace je tu úžasná. Mnoho stromů hustě obrostlých mechem a mechy visící z větví dolů až k záhonům tlustých stébel bambusů. Škoda jen že nám ve výhledu bránila hustá mlha a vydatné mrholení. I tak, nebo právě proto, to bylo velmi působivé. Z neustále rychle se převalující mlhy se vynořovala spousta květů.
Na samotný vrchol se nedoporučuje vystoupat. Kvůli všudypřítomné mlze nevidíte, zda není sopka právě aktivní, a pokud by se třeba obrátil vítr, už vám nikdo nepomůže.
Vyhaslý vulkán El Altar
Zbytky kaldery El Altaru |
Naším cílem nebyl vrchol, El Altar nabízí překrásný a pustý terén i pro vysokohorské turisty a zkušené výletníky. Trek pod sopku můžete zvládnout za dva dny, ale z vlastní zkušenosti tvrdím, že ideální je týden. Zvolili jsme si za cíl kráterové jezero Laguna Amarilla, od jehož břehů se pětitísícové vrcholy El Altaru prudce vypínají.
Pohled z NP Sangay na Cotopaxi |
Možná vám to bude znít směšně, ale objektivním nebezpečím tohoto výletu jsou krávy. Nechápu, že si pro svojí pastvu vyberou při cestě páramem místo, kterým nutně musíte projít i vy. Jelikož tu není kvůli bažinám větší šance je obejít, je to docela bojovka. Obzvlášť má-li někdo na sobě červenou bundu. Utíkali jsme asi dvakrát, ale strachu jsme si užili vždy, když jsme je míjeli.
Nedostupný Sangay
Nedaleko vesničky Candelaría |
První erupce byla zaznamenána v roce 1628, ale Sangay byl nepochybně aktivní již dříve. Do roku 1728 byl zdánlivý klid, ale od tohoto roku probíhají na sopce erupce téměř nepřetržitě. V roce 1849 Francouz Sebastian Wisse dokonce napočítal 267 silných erupcí během jedné hodiny. V období let 1916 – 1934 byl Sangay krátce v klidu, proto se právě tehdy podařil první výstup. Na jeho vrcholu je kaldera, během výzkumu v roce 1976 zaznamenal vulkanolog Minard L. Hall u vrcholu další aktivní krátery. V současnosti je aktivita o něco nižší.
Doprovod při cestě Ekvádorem |
Kudy do parku
Brány pro vstup do parku jsou čtyři. Vesničky Alao (pro Sangay), Candelária (El Altar), Pondoa (Tungurahua) a Río Negro (deštný prales). Kromě stanice parku v Pondoa, která je opuštěná, za vstup do parku zaplatíte 10 USD. Při troše šikovnosti se placení vyhnete i jinde. Pod El Altar se dostanete nacpaným autobusem z Riobamby do Penipe a pak pěšky přes Candalaría.
Závěr
Dočetli jste druhý článek pro Paladix.cz, ve kterém jsem se pokusil stručně představit národní park, který se mi v Ekvádoru nejvíce líbil. Příště se podíváme na pralesy tropické Amazonie.Použitá technika v Ekvádoru: Canon EOS 300; Canon EF 28-80mm f/4,5-5,6; Canon EF 75-300mm f/4,5-5,6; polarizační filtr Hoya, film Kodak Supra 400, fotobrašna Lowepro Orion Mini.
Související
odkazy
Ekvádor,
země mnoha kondtrastů
Ekvádor,
cesta do pralesa
Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 1.3.2003
Komentáře ke článku
(0 příspěvků) Přidat komentář