Něco málo z historie
Když jsem se v roce 2006 rozhlížel po alternativě k na ovládání toporné databance, byl notebook jasná volba. Priorita na cesty byla daná, především nízká hmotnost. Bohužel o titěrných netboocích ještě nikdo nevěděl a i najít stroj s hmotností do 1,5 kg byl zázrak.
Nakonec jsem díky velké náhodě tehdy koupil svého miláčka, Sony Vaio VGN TX-2. Hmotnost 1,1 kg, odolné pouzdro, dokonalý obraz, DVD vypalovačka. Jeho výdrž na baterie byla v té době těžko uvěřitelných 6 hodin! Sice jsem byl jeho třetí majitel, trochu loterie, ale místo tehdy aktuálních 60tis jsem platil 24tis korun. S tím, že mi snad dva roky vydrží. No, máme rok 2010 a kdybych nepotřeboval větší výkon na gigantické soubory z moderních digitálních zrcadlovek, možná bychom to spolu ještě chvíli vydrželi.
Notebook na fotografické cesty
Při výběru notebooku na fotografické cesty doporučuji soustředit se na několik parametrů, které možná běžný uživatel přehlíží. Asi to nejdůležitější je hmotnost, měla by být pod 1,5 kg, ale doporučuji jít ještě níž, 1,1 – 1,3 kg je ideálních. S nízkou hmotností se snoubí i malé rozměry, notebook se v pohodě vejde do fotografického batohu. Notebook by měl být výkonný, dvoujádrový procesor je nezbytností a operační paměť by měla mít minimálně 2 GB, ideálně ale 4GB (ať v tom běhá PS CS4 a rychle se načítají náhledy RAWů při promazávání). Nezbytností je i kvalitní obraz, přeci jen pracujeme s fotografiemi. Materiál, ze kterého je vyrobeno pouzdro notebooku by mělo být odolné, žádný plastík, který nevydrží první cestu. Důležitý je pevný disk s vysokou kapacitou pro zálohování fotografií na cestách, ideálně 500 GB. No a v neposlední řadě výdrž na baterie, klidně 5 hodin, ale v současné době není problém najít mašinku, která zvládá třeba osm hodin v úspornějším režimu. A úplně na závěr, cena. Koupě nového notebooku by nás neměla zruinovat, ušetřené penízky je lepší vložit do letenky, třeba za kolibříky.
Ač by se mohlo zdá, že se požadované parametry vylučují, existuje stroj, který se požadovaným kriteriím přiblížil. Acer Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine.
Ano mohl jsem koupit nástupce svého osvědčeného Sony Vaio, ale cena byla třikrát vyšší než u Aceru! Pro mě neúnosné.
Netbooky, šrot pro slečinky
Před dvěma lety přišla firma Asus a Acer na trh s nepoužitelnými přenosnými notebooky, kterým se pro jejich hlavní účel začalo říkat netbooky. Tyto hračky sice vydrží na baterie dlouho, jsou velmi mobilní, ale vhodné pouze na vyřizování emailové pošty a surfování po jednoduchých internetových stránkách. Do otevírání tak složitých aplikací jako je třeba MS Exel, nebo dokonce nějaké grafiky bych se nepouštěl. Použitý úsporný procesor to prostě nezvládne.
To jen malinko bokem, abyste se nenechali nachytat.
Noční můra, výběr vhodného notebooku
Nelehkou úlohu s výběrem mi usnadnily internetové stránky obchodu Alza.cz, kde nakupuji více jak 8 let. Právě pro výběr notebooku mají napsanou šikovnou aplikaci, kde si podle požadovaných kritérií vyberete vhodný notebook. Napíšete do okének parametry a výběr projde sítem. A těch pár co zůstane, jsou mašinky přesně pro vás.
Já jsem měl hledání ulehčené dokonale, zadal jsem parametry (výše popsané) a ve výběru (ze 790 notebooku v nabídce) mi zůstal pouze jeden model, Acer Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine.
Notebook Acer Aspire 1810TZ-414G32N TimeLine
Tento model se pyšní hmotností 1,3 kg, i když je ve skutečnosti malinko těžší. Pohání jej dvoujádrový procesor Intel Pentium Dual Core SU4100 s frekvencí 1,3 GHz s operační pamětí 4 GB. Displej má 11,6 palců, je bohužel lesklý a skoro si myslím, že i čtyři roky staré Vaio jej má lepší. U notebooku inzerují těžko uvěřitelnou osmihodinovou výdrž na baterie.
Klady notebooku
dvojarový procesor; 4 GB operační paměti; nízká hmotnost; disk 320 GB; nízká cena (13.427 Kč); výdrž na baterie; Microsoft Windows 7
Zápory notebooku
lesklý nijak úchvatný displej; plastové pravděpodobně ne příliš odolné pouzdro; lesklý povrch, který se snadno ohmatává; absence DVD mechaniky; tlustý a těžký kabel k trafu; je to Acer
Pár slov závěrem
Nejsem příliš technicky nadaný člověk. Rodiče se podivují, jak se můžu věnovat fotografovaní a moje hodná žena Marta doma vyměňuje žárovky, opravuje modem a zprovozňuje wifi síť; proto berte moje technické soudy s rezervou.
Každý můžeme mít při výběru notebooku priority malinko jiné. Pokusil jsem se popsat ty svoje, věřím, že to někomu ušetří čas při rozhodování.
Používání notebooku na cestách je pro mě poslední tři roky na fotografických cestách nezbytnost. Jak pro promazávání a zálohování fotografií, tak pro zpracovávání materiálu (určování zvířat, psaní konceptů článků). V neposlední řadě je notebook na odlehlých místech světa kontakt s domovem, třeba u videa nějaké z her Divadla Járy Cimrmana.
Související odkazy
Specifikace notebooku v obchodě Alza.cz
Parametry legendárního Sony Vaio VGN TX-2
Co batohu na fotografickou cestu
Canon EOS 7D, univerzál do divočiny
Mazání, archivace a zálohování fotografií
Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 29.1.2010
Komentáře ke článku
(41 příspěvků) Přidat komentářBěž si pokecat někam na chat a nepruď tady :)
Umět fotografovat alespoň z poloviny tak dobře jako Ondra bych velice rád. Důvod proč jsem se ještě na nějaký workshop nepřihlásil je nekompletní technika. Jsem ale rád, že můžu mrknout pod pokličku alespoň zde.
Sam pouzivam srot pro slecinky asus N10Jc, plne mi vyhovuje velikosti, dlouhou vydrzi a zvlada HD video pres grafiku
Pak si ho beru na geocaching, kde semnou byl na různých místech republiky a logoval jsem v terénu.
Někdo má buď smůlu, nebo se neumí s věcmi zacházet. Co se týče servisu, tak to poslední co jsem slyšel bylo, že při každém servisu nainstalují znovu systém.
Bohužel disk s kapacitou 1,5TB váží přes jedno kilo. Ovšem externí 2,5" pětistovka je na tom váhově lépe se svými 206g. Já osobně nakupuji v různých obchodech a výbornou zkušenost mám také s TS Bohemia.
Notebook od Aceru mám už od podzimu roku 2007 (Aspire5720G - spíš domácí) a maximální spokojenost. Stejnou přeji i tobě s tvým cestovním strojem