Vstavač kukačka (Orchis morio) Green-winged Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM + TC Canon 1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 700 mm, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1.6 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 14. května 2010 19:33:20, Prachaticko, Šumava (Česko)
Je tu víkend, hurá na Šumavu
Podobně jako tento rok už mnohokrát, vyrážíme za přírodou na Šumavu. Stejně jako tisíce Pražáků (já jsem tu v pracovním azylu!) se snažíme v pátek odpoledne opustit Matku měst po auty zcela zanesené Jižní spojce. Tato zkornatělá tepna je nejen v pátek, pro dychtivého milovníka přírody , nepřemožitelnou bariérou. Už u Krče vím, že večerní světlo na Šumavě rozhodně nestihnu.
Jak se ostří ve tmě
Fotografování v šeru nebo v úplné tmě má několik výhod a pár handicapů. Expoziční časy vycházejí v řádu vteřin, což se třeba u potůčků nebo mořského příboje hodí, ale u zvířátek a kytiček je to překážka zásadní. V případě fotografování orchidejí pak potřebujete absolutní bezvětří. Což se v pátek naštěstí stalo.
Jak ale v té temnotě přesně makroobjektivem zaostřit? Pomůže nám opět ostření pomocí Live View, podobně jako jsem popisoval článku o Fotografování krajiny dlouhým teleobjektivem. Na displeji sice takto uvidíte „opravdu živý“ zašuměný obraz, ale po exponování na ISO 100 bude obrázek pěkně hlaďounký. A to třeba i v případě zde prezentovaného vstavače kukačky s expozičním časem 30 vteřin!
A ty výhody nočního fotografování živé přírody? Pro mě je to zvláštní barevná atmosféra světla s nádechem studených tónu a krásně rozptýlené světlo. Jestli se ovšem ještě dá v takovémto případě hovořit o světle. Rozhodně se skoro nočnímu fotografování živé přírody vyhýbat nebudu.
Vstavač kukačka (Orchis morio)
V minulosti byl tento vstavač nejběžnější orchidejí v našich krajích, i jeho ještě nedávný název (vstavač obecný) tomu napovídá. Bohužel díky prasárnám zemědělců v minulosti, jsou nyní jeho stavy sotva na pouhých 10% jeho dřívějších stavů.
Společně se vstavačem bledým a prstnatcem bezovým jsou našimi nejčasnějšími orchidejemi. Můžeme s nimi setkat již na začátku května, ve vyšších polohách až v červnu.
Související odkazy
Vstavač Dietrichův, hledání křížence
Vstavač
bledý (Orchis pallens), první orchidej
Prstnatec
plamatý
(Dactylorhiza maculata)
Orchideje
Bílých
Karpat
Rudohlávek
jehlancovitý
Orchideje,
výlet
na Slovensko
Orchideje
ve
Fotobanka
Fotografie
českých
orchidejí
Ondřej
Prosický | NaturePhoto.cz, 19.5.2010
Vstavač kukačka (Orchis morio) Green-winged Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 30 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 14. května 2010 19:41:20, Prachaticko, Šumava (Česko)
Komentáře ke článku
(7 příspěvků) Přidat komentářhttp://www.makov.cz/fotobanka.php?action=+selekt+&cat_id=8
Obě fotky se povedly a mají své kouzlo, nicméně si myslím, že stejného výsledku bys dosáhl během dne při zatažené obloze a stažením WB.
Skoda,ze bylo po desti.Kapky to trochu slevaji.Jinak slusna prace,hlavne macro s petikilem!:)a za tech svetelnych podminek super.Ta bila forma je krasna,skoda ,ze jsem ji letos nenasel.