Tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) Late Spider-orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 1/13 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. května 17:55:01, Bílé Karpaty (Česko)
Volební víkend v Bílých Karpelech
S Voličským průkazem jsme se o víkendu s Petrem Bambouskem vypravili za orchidejemi do Bílých Karpat. Naše jarní karpatská orchidejová cestování začínají mít jistou tradici. Poprvé jsme se za nejzajímavějšími druhy rostlinné říše vydali již před třemi lety. A protože se naše „sbírky fotografií“ za ty roky značně posunuly, byla aktuální cesta přesně účelová, shodně jsme toužili po podobných druzích. Pro mě byla tím největším lákadlem jednoznačně nejkrásnější česká orchidej – tořič čmelákovitý Holubyho.
Tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holosericea subsp. holubyana)
Podobně jako u dalších orchidejí, můžou za jejich masakrování zemědělci. Díky přeměně přirozených luk na kulturní porosty a přílišnému používání průmyslových hnojiv zbylo z 80 lokalit na začátku století, pouhých 10 – 15 míst výskytu v současnosti.
O víkendu jsme navštívili tři místa (na čtvrtou velmi nadějnou jsem si vzpomněl doma) a hned na dvou jsme po krátkém hledání našli rozkvetlé rostliny. Na jedné mírně za jejich zenitem (pomalu odkvétaly) a na druhé v jejich optimu, kdy jsem s pohledem na ně téměř slintal. Přestože je v Bílých Karpatech lokalit tořiče čmelákovitého Holubyho několik, setkání s nimi, i při cíleném hledání, je poměrně vzácné. I proto, že podobně jako u jiných tořičů mají velmi nepravidelné kvetení. Tam, kde byly jeden rok desítky rostlin, druhý rok třeba nevykvete žádná. To mohl být i důvod našeho neúspěšného pátrání u Suchova.
Rostlina nejčastěji kvete od poloviny května do poloviny června. Květ tořiče napodobuje samičky včel rodů Eucera a Tetralonia, a láká tak jejich samečky, kteří při snaze o kopulaci zprostředkují falešné samičce opylení.
Na prosluněných stráních
Tořič čmelákovitý Holubyho má velké nároky na světlo, ve stínů stromů se objevuje pouze výjimečně. Vyskytuje se obyčejně v místech s bazickým podložím, v nížinách a pahorkatinách. Jeho hlavní rozšíření je ve slovenských a moravských Karpatech a lze jej nalézt až v Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku.
Na Moravě je můžeme nalézt zejména v jihovýchodní části Bílých Karpat, v poslední době však byla jedna lokalita objevena až na Zlínsku. V Čechách se bohužel tořič čmelákovitý Holubyho nikdy nevyskytoval.
České tořiče kompletní
V České republice se aktuálně vyskytují tři druhy tořičů, tořič hmyzonosný (Ophrys insectifera), tořič včelonosný (Ophrys apifera) a právě popsaný tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holosericea subsp. holubyana). Původně jich bylo více, ale tořič pavoukonosný (Ophrys sphecodes) byl na našem území naposledy spatřen v roce 1983. Přestože je v literatuře uváděno, že je pravděpodobné jeho opětovné nalezení v budoucnu, spíše bych druh řadil mezi rostliny v České republice vyhynulé.
Jak jsem nastínil v úvodu orchidejové sezony, věnuji se déle svému orchidejovému projektíku. Od začátku května jsem fotografoval osm nových druhů orchidejí. Jen v uplynulém víkendu to byly čtyři nové rostliny. V Bílých Karpatech jsme v sobotu a v neděli potkali dvanáct druhů kvetoucích orchidejí. Seznam zatím neuvádím, protože minimálně u jednoho vzácnějšího druhu si nejsem determinací vůbec jistý.
Související odkazy
Korálice trojklaná (Corallorhiza trifida)
Vstavač
kukačka (Orchis morio), po setmění
Vstavač
Dietrichův,
hledání křížence
Vstavač
bledý
(Orchis
pallens), první orchidej
Prstnatec
plamatý
(Dactylorhiza
maculata)
Orchideje
Bílých
Karpat
Rudohlávek
jehlancovitý
Orchideje,
výlet
na
Slovensko
Orchideje
ve
Fotobanka
Fotografie
českých
orchidejí
Ondřej
Prosický | NaturePhoto.cz, 30.5.2010
Tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) Late Spider-orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 11, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvoeno: 29. května 2010, 15:45:06, Bílé Karpaty (Česko)
Tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) Late Spider-orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/25 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano Vytvořeno: 29. května 2010 16:20:54, Bílé Karpaty (Česko)
Tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) Late Spider-orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 1/8 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. května 2010 7:13:54, Bílé Karpaty (Česko)
Tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) Late Spider-orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + PL filtr, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. května 2010 17:52:27, Bílé Karpaty (Česko)
Komentáře ke článku
(5 příspěvků) Přidat komentářpán Svoboda (prípadne ak by niekto mal kontakt na pána Svobodu), prosím kontaktujte ma na mail. Jedná sa o predmetnú lokalitu.
Ďakujem