Prstnatec český (Dactorhiza bohemica) Czech Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. června 2010 18:11:44, Českolipsko (Česko)
Marné hledání, překvapivé nálezy
Když jsem se za prstnatcem českým vypravil loni, minul jsem jej o pár desítek metrů. Jak jsem si potvrdil letos, byl jsem opravdu blízko a vlastně na dohled. Zvykám si, ne každý výjezd za rostlinkou je úspěšný. Přibližně ve 30 % procentech hledám na lokalitě rostlinu marně. Důvod může být ten, že se na historické lokalitě již nevyskytuje, letos kytka nevykvetla nebo, a to pravděpodobněji, místo výskytu je v literatuře udáno velmi zeširoka. Není to na škodu, jen ti vytrvalejší rozkvetlou rostlinku najdou. Ačkoli jsem tenkrát prstnatec český nenašel, objevil jsem vlhkou loučku s prstnatci plamatými, o kterých jsem tehdy vůbec nevěděl. Jednalo se o jedinou lokalitu v Čechách!
Prstnatec v království rosnatek
Při příchodu na lokalitu je zřejmé, že už tu někdo byl. A přestože je lokalita mokřadem s nevzrostlým rákosem, choval se celkem ohleduplně. Své kroky volil s rozmyslem a žádná rosnatka ani další orchidej hlízovec loeselův (o té si napíšeme příště) průchodem k endemitům neutrpěla. Jen okolo ideálně rozkvetlých prstnatců českých je mírně „spaseno“. Je bláhové si myslet, že při návštěvě lokality zůstane místo beze stop. Důležité je, že orchideje byly bez patrného zásahu. Bylo jich tu několik málo desítek, a přestože jsou běžnému pozorovateli velmi podobné dalším prstnatců a vstavačům, své kouzlo mají. Především proto, že se jedná o endemickou orchidej, kterou na jiné lokalitě nenajdete.
Prstnatec český (Dactylorhiza bohemica)
Typickým místem pro růst prstnatce českého jsou vápnitá vlhká slatiniště, nebo staré louky. V případě lokality, na které jsem fotografoval, se pravděpodobně jedná o nějaký zazemněný starý rybníček. Jediné místo výskytu najdete na Českolipsku nedaleko Doks.
Druh pravděpodobně vznikl křížením jiných prstnatců, a to i opakovanou a následnou stabilizací populace, kdy původní rostliny na lokalitě již nerostou. Prstnatec český se i nadále velmi rád kříží, třeba s výše zmíněným prstnatcem plamatým.
V sobotu (24.7.) se chystám na Strakonicko a na Šumavu, právě kvůli orchidejím. Pokud má někdo zájem, rád se s někým podělím o náklady na benzín. Upozorňuji však, že šance že najdu to, co hledám je do 30 %, jedná se o poměrně vzácné druhy. U dvou navíc tuším, že jsou týden odkvetlé. Jedná se spíše o potvrzení výskytu. I když, překvapení už jsem byl svědkem tolika…
V případě zájmu se mi ozvěte (608 515 410), odjezd časně ráno z Prahy, návrat ve večerních hodinách.
Související odkazy
Tořič včelonosný (Ophrys apifera), samoopylovač
Vstavač bahenní (Orchis palustris), z mokřadu
Tořič
čmelákovitý Holubyho, v Karpatech
Korálice
trojklaná
(Corallorhiza trifida)
Vstavač
kukačka
(Orchis
morio), po setmění
Vstavač
Dietrichův,
hledání
křížence
Vstavač
bledý
(Orchis
pallens),
první
orchidej
Prstnatec
plamatý
(Dactylorhiza
maculata)
Orchideje
Bílých
Karpat
Rudohlávek
jehlancovitý
Orchideje,
výlet
na
Slovensko
Orchideje
ve
Fotobanka
Fotografie
českých
orchidejí
Ondřej
Prosický | NaturePhoto.cz, 22.7.2010
Prstnatec český (Dactorhiza bohemica) Czech Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. června 2010 17:43:01, Českolipsko (Česko)
Prstnatec český (Dactorhiza bohemica) Czech Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. června 2010 18:08:12, Českolipsko (Česko)
Prstnatec český (Dactorhiza bohemica) Czech Orchid, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 23. června 2010 18:01:29, Českolipsko (Česko)
Komentáře ke článku
(6 příspěvků) Přidat komentářAporia crataegi sa každý deň nevidí
Viz: http://www.lepidoptera.cz/index.php?id=148
Ať se daří i nadále, zdraví PetrP.