Lyskonoh ploskozobý (Phalaropus fulicarius) Grey Phalarope, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 22:56:18, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Tam, kde slunce nezapadá
Už při přeletu z Osla na Špicberky s leteckou společností Norwegyan.no bylo zjevné, že si opravdu užijeme světla. Půlnoc a světla je jako ve dne. To ale ještě skrz okénko letadla.
Že bude spaní trochu rozhozené, vůbec nevadilo. Jsme tu druhý den a je zřejmé, že klasický biorytmus noc a den budeme srovnávat až v Praze po návratu.
Aktuálně máme podivnost arktické noci umocněnou tím, že je už druhý den nečekaně úplně jasno s modrou oblohou a světelné podmínky jsou úplně stejné celých 24 hodin. Snad jen dvě hodiny okolo půlnoci lze hovořit o lepším světle (o pěkném večerním se ale mluvit nedá). Přestože se intenzita slunce lehounce sníží, svojí nepěknou bílou barvu má pořád.
Není se co divit, slunce se sice během večera trochu k západu sklání, ale okolo půlnoci se ve výšce 20 stupňů nad obzorem odrazí a začne zase stoupat.
Ne náhodou probíhalo naše první soustředěnější fotografování na Špicberkách mezi 22. a 2. hodinou v noci.
První zvířata na letišti
Letiště je na Špicberkách tři kilometry od městečka Longyaerbyen. Proto jsme při nočním příletu ignorovali nabídku odvozu do města a na pár hodin setrvali u letiště, kde jsme doufali ve větší divočinu než ve městě. A byla.
První fotografií byl ne úplně vybarvený jespák obecný na oblázcích mořského pobřeží, poté rybáci hnízdící v blízkosti kempu na malém ostrůvku zátoky nebo chaluha v klidu vysedávající v trávě. Tím pro nás nejatraktivnějším byl ale samec a samice soba polárního, kteří nás překvapili právě při fotografování chaluhy. Sobi byli k našemu fotografickému počínání tolerantní, tak jsme v jejich blízkosti nějakou chvíli nerušeně strávili.
„Noční“ výlet byl ve znamení intenzivního fotografování rybáků dlouhoocasých, kteří hnízdí přímo pod mírným násypem cesty uprostřed města. Přestože jsme z asfaltu neslezli, dostali jsme několik prvních přesných zásahů bílým smradlavým trusem a já i první špicberské klovnutí do hlavy. Ani se nedivím, že tito udatní ptačí rváči dokáží ve své kolonii zahnat i ledního medvěda.
O kousek dál hnízdily kajky mořské v blízkosti kotců tažných polárních psů, kde se na hnízdech cítily v bezpečí. Do blízkosti psů (i když za plotem) se nemohl přiblížit jejich častý predátor, liška polární. Třešinkou na dortu pak bylo krátké setkání s lyskonohem ploskozobým v mělké loužičce obklopené trávou (asi jediná na Špicberkách). Právě na dnešní noční focení plánujeme k lyskonohovi návrat.
Až na to ostré sluníčko zatím ve městě idylka, fotografovat je co, k jídlu to není daleko. Ceny ve městě jsou úplně stejné jako v Česku, jen (bohužel) v norských korunách (1 NOK = 3.58 CZK).
Dokonce jsme viděli i prvního medvěda ledního, i když trochu staticky (poslední fotografie).
Související odkazy
Špicberky, na poslední chvíli za medvědy ledními (Norsko)
Polární záře na mrazivém Islandu (Island)
Buřňák lední, strážci islandských vodopádů (Island)
Sněhule severní, na hranici islandské noci (Island)
Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM (testováno na Islandu)
Pižmoň severní, nejnudnější zvíře na světě (Norsko)
Bělokur horský, protažení na ledové pláni (Norsko)
Skandinávie, ve sněhu a ledu (Norsko)
Tetřívek obecný, 16 samečků na jednu samičku (Švédsko)
Jeřáb popelavý, mlhavé chladné ráno (Švédsko)
Finsko a Dánsko, zprávička z fotografické cesty (Finsko)
Sob polární (Rangifer tarandus) Svalbard Reindeer, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 3:41:59, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Jespák obecný (Calidris alpina) Dunlin, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 2:53:48, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Kajka mořská (Somateria mollissima) Common Eider, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 21:45:13, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Rybák dlouhoocasý (Sterna paradisaea) Arctic Tern, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 22:23:10, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Chaluha příživná (Stercorarius parasiticus) Artic Skua, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 4:00:20, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Medvěd lední (Ursus maritimus) Polar Bear, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, fotografováno z ruky, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 13. července 2013 22:05:43, Longyearbyen, Špicberky (Norsko)
Komentáře ke článku
(6 příspěvků) Přidat komentářjš
Vrkoslav