Vycvičení průvodci
Pohoda při focení na ranních a večerních safari vyjížďkách, které jsou v ceně pobytů v lódžích, plně závisí na vašich touhách/nápadech a průvodci/řidiči, který se o vás stará. Pro atraktivní fotky si je musíte “vycvičit”. Jinak bude ta místní osoba pro zlost a překážkou všem kreativním snahám.
Vždy si po příjezdu vyslechněte přednášku o pravidlech a programu, pokuste se ji nepřerušovat (zkouším, ale neumím), a pak jim hned řekněte, jak to při vašem pobytu bude doopravdy. Ne dávkovat to postupně, ale všechny potřeby a denní harmonogramy “vybalit” hned.
Při východu slunce se v kempu nesnídá. Když je ještě tma, a obloha se začínat nad obzorem temně rudě zabarvovat, už musíme být u prvního zvířete. Z ranního “gejmdrajvu” se po 10. hodině odjíždí zpět jen tehdy, pokud je ostré slunce nebo pro fotografování není zrovna nic výjimečného.
Podobně odpoledne, vyráží se podle světelných podmínek, ne podle programu lodže.
A ne, při západu slunce se fakt u napajedla nepopíjejí drinky, nežvejká sušené maso a nechroupají oříšky. Na to je v terénu čas za tmy po západu slunce, a jen když je po výjimečných zážitcích co slavit.
Samostatnou kapitolou je provoz a řízení otevřeného auta. Prioritou samozřejmě není bezpečnost pasažérů a klid průvodce/řidiče, ale fotky a pohoda fotografů (nás). Nápaditým fotkám se podřizuje vše. Ke zvířatům se nenajíždí na půl metru, ale tak, aby to fotografům pro kompozice vyhovovalo. Když kdokoli z nás řekne “stop”, auto zastaví, případně se pro vhodné pozadí za zvířetem zacouvá (tak aby úhel vyhovoval v autě všem). A tohle klidně i furt dokola, nikdo z nás není tak dokonalý, aby úhel, směr a ohnisko trefil hned napoprvé. Problematickým tématem pro průvodce/řidiče je šance (naše nutnost) na vystoupení z otevřeného auta pro lepší úhel záběru - ať je například za zvířetem vzdálené prostředí a ne z nadhledu v plné hloubce ostrosti hnusná tráva, kde stojí. Je dobré se na tuto možnost pokaždé zeptat (než z auta vyskočíte), ale průvodce/řidič by vám měl toto umožnit - samozřejmě po zvážení všech REÁLNÝCH rizik (o tom někdy příště). Toto platí pro oblasti soukromých koncesí v deltě Okavanga, v národních parcích v jižní Africe vás z auta nepustí nikdo.
Musím říci, že letos to s námi Sparks v Okavangu i Kejbí u řeky Khwai měli fakt těžké, ale věřím, že na nás budou vzpomínat v dobrém. I proto, že si jistě s námi užili spoustu legrace.
Klubák žlutozobý (Buphagus africanus) Yellow-billed oxpecker, Okavango delta, Botswana
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-7M4, Sony FE 600 mm F4 GM OSS (SEL600F40GM) + 2X Teleconverter (SEL20TC), 1200.00 mm, f/8.0, @1/400 s, ISO 500, pondělí 21. listopadu 2022 17:14:23
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář