Škola pro lvíčata
Se zdánlivě znuděnou lví smečkou jsme byli už skoro půl hodiny. Byla to stejná skupina, kterou jsme fotografovali skoro celý den v dešti přesně před rokem, jen v té době měla o dva členy víc a lvíčata měla půl roku.
Nic moc se nedělo. Koťata se kočičím pozdravem (drc na čelíčko) občas pozdravila s dospělými, někdy jen lvi znuděně natáhli krk, to když v dálce prošlo větší zvíře. Příště zase jen dlouhý ocas odehnal z čumáku mouchy.
Bylo mi divné, že když se samec zvedl a začal pomalu odcházet, nikdo ze smečky jej nenásledovat, všichni v klidu leželi dál. Sto metrů, dvěstě, třista, až už jsem ho v dálce kráčejícího trávou dalekohledem dohledával jen obtížně. Až po chvíli se mláďata se samicí jen o pár metrů přesunula a ... zase jen znuděně lehla.
Až když se po čtvrt hodině začal samec vracet, bylo zřejmé, že pokud chce dojít ke smečce, musí nutně na schovanou impalu šlápnout. Tehdy mě poprvé napadlo, že to mohlo být vše dokonale promyšlené, aby si lvíčata ulovila malou impalu sama.
Když byl samec asi 15 metrů od stále ukryté impaly, jedno lvíče po ní vystartovalo, vlastně ji jen nadehnalo. Před úplně klidně kráčejícím samcem se to nebohé vyděšené zvíře (v tu chvílu už jasná potrava) otočilo, aby po pěti metrech skočilo přímo do tlamy druhého lvíčete. Netrvalo ani další vteřinu a zahryznutá do implaly byla všechna tři lvíčata, a jen pro jistotu je uprostřed hřbetu kořisti jistila lvice. Celé to trvalo asi tři vteřiny. K tomuto je fotoaparát Sony A1 vyloženě předurčen, z té akce mi pro paměťovou akci neuteklo nic.
Musím ale přiznat, že to další poznání zvířat, ta učebnice divočiny, které jsem byl svědkem, a ten vzrušující zážitek, pro mě zase byl určitě víc, než fotky, které vznikly.
Zejozob africký (Anastomus lamelligerus) Openbill, Khwai river, Moremi GR, Botswana
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-1, Sony FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM), 600.00 mm, f/8.0, @1/800 s, ISO 400, neděle 26. listopadu 2023 18:42:02, 2023-11-0016.jpg
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář