Trápení při fotografování sov
Oproti minulým cestám do Kostariky jsem měl plán se více soustředit na fotografování sov. Jako poslední přípravu před odletem jsem z xeno-canto.org postahoval hlasové projevy osmi tam nejběžnějších sov. Po dvou hodinách se sluchátky na uších jsem si uvědomil, že z minulých let všechny sovy znám, slýchám je tam většinu večerů. I když jsem je nikdy neviděl, nehledal jsem je, neměl to tedy být problém.
Opět se ale ukázalo, že nestačí jen příprava, ale musíte mít i trochu štěstí. Při fotografování divokých zvířat proti vašemu snažení působí spousta proměnných, kvůli kterým se ne vždy všechno povede. Takže nyní se můžu veřejně vymlouvat.
První večery na karibské straně hor nejdříve moc pršelo. Pak mě sice houkání puštíka černobílého před půlnocí vzbudilo, ale ani za půl hodiny jsem ho v tom velkém stromě nad naší chaloupkou nemohl najít. Po přesunu na pacifické pobřeží zase silně foukal vítr, což samozřejmě ptáci nesnášejí, a sovy obzvlášť. A aby toho nebylo málo, byla absolutně bezměsíčná noc, což aktivitě sov také vůbec nepřidá (hůře se jim loví). Když jsme pak náhodou nějakého výrečka našli, seděl v tom stromě (ne, to nebyl strom, to bylo gigantické roští!) tak, že byl sotva vidět, navíc na něj pražilo odpolední slunce.
I tak jsme nakonec do hledáčku dostali čtyři druhy sov. O výsledku jako “fotografiích” nemůže být řeč, ale mám sovy moc rád, pokusím se to nějak zpracovat. Nejvíce prostoru nám dala sova, kterou potkáte všude ve světě, sova pálená.
To bylo jen pár řádků, fragmenty vzpomínek z asi nejvydařenější cesty do Kostariky, které jsem pro fotografy pořádal. Příležitostí bylo hodně, největší radost mi ale udělalo to, jak to bylo pestré a jak to vše dokonale fungovalo. I díky spolupráci s partnerem v Kostarice, který podle mých zkušeností a zadání vše připravil.
Děkuji Martinovi, Honzovi, Davidovi, Petrovi, Danovi a Vláďovi, že to tam se mnou vydrželi. I díky nim jsem se namotivoval vrátit se na stejná místa znovu, sám bych se spíše rozhlížel po poznávání dalších částí latinské Ameriky.
Pokud máte o společnou cestu do Kostariky v prosinci 2018 zájem, napište mi do konce ledna. V únoru bych to začal dojednávat.
Související odkazy
Workshop Fotografování zvířat v Kostarice
Články o fotografování v Kostarice
Fotografie z Kostariky ve fotobance Shutterstock
Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas) Red-eyed Tree Frog, Puerto Viejo, Kostarika
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Canon EOS-1D X Mark II, Laowa 15 mm f/4 Macro Shift, f/8, @1/20 s, ISO 2500, 12. prosince 2017 10:31:54
Komentáře ke článku
(7 příspěvků) Přidat komentářOndro, nádherné fotky rád se na Váš web vracím, jsem rád , že píšete i místa kde jsou fotky pořízeny a dáváte si práci i s články..ten seznam viděných druhů je hodně slušený..kvesal a sovy jsou pak best! za čtyři roky jsem viděl první druh sovy až na posledním výletu a radost obrovská a kvesal ten se neokouká nikdy :) . Přeju hodně dobrých záběrů do roku 2018 !
Díky.
David