Odolná konstrukce
Když poprvé vyndáte objektiv z přepravního pouzdra, ve kterém je dodáván, a nemáte zkušenost, že dlouhé teleobjektivy víc váží, může vám připadat těžký. Myslím ale, že těch jeho 2115 g je vzhledem k ohnisku přiměřených. S nasazeným tělem fotoaparátu jej můžete velmi snadno nosit s popruhem přes rameno, ať vám v přírodě nic neuteče.
Objektiv má přesně tu hmotnost, kdy se ke stativu vyplatí popřemýšlet nad použitím lehčí gimbal hlavy, práce se sestavou pak bude určitě pohodlnější. I tak často s objektivem používám kulovou hlavu RRS BH-55 a nijak mě to nelimituje. Tedy myslím, že i kvalitní “kulovka” na stativ postačí.
Délka objektivu je 318 mm, což se může zdát oproti jiným dlouhým zoom objektivům podobné kategorie a ohnisek dost, ale má to jednu významnou přednost. Při změně ohniska se objektiv, na rozdíl od konkurence, nevysouvá! Jeho délka je stále stejná, zbytečně se nenasávají nečistoty do objektivu a i kostrukce je tím mnohem odolnější.
Tvar objektivu má s drobnými bezzrcadlovkami Sony pouze jednu vadu. Kdo má větší prsty, tak se mu mezi kryt fotoaparátu a rychle se směrem od bajonetu rozšiřující objektiv nevejdou. A v rukavicích už vůbec ne.
Když hladce a plynule zatočíte zoomovacím prstencem, který je vpředu, má opravdu velmi krátký chod při změně ohniska mezi 200 a 600 mm milimetrů. Blíže objektivu je pak přibližně o třetinu menší prstenec pro manuální ostření. Po třech letech praxe s objektivem v terénu bych preferoval ostřící prstenec vpředu blíže přední čočky. Kvůli držení by to bylo mnohem pohodlnější. Takto vlastně nemůžete vzhledem k váze sestavy manuálně skoro vůbec pohodlně ostřit a i na stativu je to kvůli prstenci v místě stativové patky velmi obtížné.
Objektiv je utěsněný proti prachu a vlhkosti, zvládne tedy i sychravé podmínky, déšť, sníh. Vzpomínám na teploty blízko nuly, kdy v bulharských Rodopech padal vlhký sníh, který na technice namrzal. Na těle Sony A7R3 přestalo pár věcí dočasně fungovat, ale objektiv meteorologickou nepřízeň lehce ustál.
Protože se ke své technice hezky chovám, pořídil jsem na objektiv neoprenový obal od Lens-Protect.com, technika je tak chráněna a i po třech letech v terénu napříč celým světem bez známek používání.
Krahujec obecný (Accipiter nisus) Eurasian Sparrowhawk, Bialowieski Park Narodowy, Polsko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-9, Sony FE 200–600mm F5.6–6.3 G OSS (SEL200600G), 430.00 mm, f/6.3, @1/500 s, ISO 200, neděle 18. října 2020 7:53:27, _SA95798.jpg
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář