Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 11:39:31, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)Když samice žere samici
Že je samice kudlanky nábožné schopná sežrat samečka, se lze dočíst poměrně často, i když je to jev poměrně nahodilý a v přírodě málo četný (obvykle k tomu docházelo v zajetí, kdy neměly kudlanky přísun potravy). To, že je samička kudlanky schopná sežrat jinou samici, jsem si však nepředstavoval ani v nejdivočejších snech, i proto, že jsou stejně velké. Díky tomu, že jsme u kudlanek strávili nepřetržitě dva dny, jsme zaznamenali věci, které by nám při náhodném setkání unikly.
Už přítomnost většího počtu samic kudlanek na malé ploše, není příliš typickým jevem. Navíc bez samečků, kterého jsme našli pouze jediného. Dvě samičky se dlouhé tři hodiny bezproblémově tolerovaly na jednom místě, než došlo k něčemu, co pro ně není rozhodně typické.
Ta menší (už to samo je překvapivé) se přiblížila k té větší a po krátkém šavlování, obtočila svoje lapavé nohy kolem krku té druhé. Nebylo pochyb, co bude následovat, kudlanky své oběti často takto začínají požírat. Když byla oběť takto zafixovaná, přibližně po 15 minutách, začala menší kudlanka na té větší hodovat. Nejdříve se jí zakousla do „ramene“, kde začala pomalu uždibovat, až vytvořila poměrně znatelnou dírku.
V tuto chvíli byla oběť stále živá, o čemž svědčilo to, že kudlanka roztahovala křídla a prohýbala zadeček. Toto trvalo dlouhou téměř hodinu, než ji hodující kudlanka oddělila hlavu od těla. O smrti již nebylo pochyb, i díky patrné zelené kapičce (hemolymfa), které se postupně zvětšovala.
Pořád jsem si říkal, kdy tohle skončí. Nemohl jsem uvěřit, že ji slupne celou, což se nakonec po dvou hodinách i stalo. Ani se ji výrazněji nezvětšilo bříško. Z EXIFu u fotografií je nyní dobře zřejmé že doba od útoku do pozření posledního sousta (zadeček) trvala více než tři hodiny!
Pochopím, že nebude tento popis každému po chuti, ale i tohle k přírodě patří. Když jsem se nyní pokoušel v literatuře najít podobný dokumentovaný případ, nepodařilo se mi to. Osobně se domnívám, že více než o ukojení hladu šlo v případě útoku o teritoriální chování. Lokalita je bohatá na samičky a příliš se mezi sebou nesnesou.
Zajímavosti o kudlance nábožné, které možná neznáte
- samička kudlanky nábožné je výrazně větší než sameček, 5 – 9 cm oproti 4 - 6 cm u samečka.
- samečka je též možné poznat podle delších tykadel, a podle článků zadečku, sameček jich má osm (samička pouze šest)
- přestože má sameček i samička křídla, výrazně lepší letec je sameček kudlanky, který může uletět až desítky metrů, samička se k letu odhodlá pouze zřídka a let je velmi krátký (pouze v řádu několika málo metrů).
- kudlanky jsou především zelené, ale můžeme se setkat i se zbarvením hnědým a béžovým, zejména na konci sezóny v září a říjnu. Jejich zbarvení v přírodě je velmi nenápadné a stěžuje jejich nalezení, a to i na místech s bohatším výskytem.
- typickým znakem kudlanek je první pár končetin, jedná se o tzv. lapavé (loupeživé) nohy, ty jsou uzpůsobené k lovu, působí jako střenka zavíracího nože. Jak se semkne holeň (tibia) a chodidlo (tarsus), hlavičku snadno ustřihnou. Další dva páry končetin jsou kráčivé.
- Na vnitřní straně stehna (femur) se nacházejí černé aposematické (výstražné) skvrny připomínající oči a sloužící k zastrašení predátorů.
- kudlanka nábožná umí neuvěřitelné věci, jako jediný druh kudlanek u nás i ve světě dokáže, aniž by hnula tělem, otočit hlavu o 360 stupňů. Přiblížíte-li se ke kudlance, snadno postřehnete, jak vás sleduje a otáčí za vámi hlavu. Oči jsou od sebe dost vzdálené, kudlanka proto vidí prostorově, což jí umožňuje naprosto přesné zaměření kořisti (a sledování fotografa)
- kudlanky se živí zejména bezobratlými živočichy, avšak v literatuře jsou popsány těžko uvěřitelné případy, kdy kudlanka ulovila drobné obratlovce.
- kudlanka nábožná je obratný dravec, který dobře využívá svého maskování a loví ze zálohy. Dokáže dlouho číhat na svou kořist. Poté vystřelí své loupeživé nohy, zachytí kořist a zaživa ji sežere.
- poměrně překvapivé je, že kudlanky nábožné se mohou množit i partenogeneticky. V případě, že není po ruce vhodný sameček, vyvine se jedinec ze samičího vajíčka bez oplození samčí buňkou. Tehdy se rodí pouze samice, v terénu pak můžete pozorovat mnohonásobně větší výskyt samic oproti samečkům. To byl příklad NPR Váté písky, samce jsme našli jednoho, samiček asi šest. Příkladem může být dokumentované zabití a pozření samice samicí.
- páření může trvat až několik hodin. Samičky kladou až do října přibližně 200 vajíček do pěnových kokonů. Larvy přezimují a líhnou se na jaře, dospějí koncem léta.
- přestože se o kudlankách traduje, že samičky po páření požírají samečky, děje se tak v přírodě pouze vzácně a jen při nedostatku vhodné potravy. Jak dokumentují přiložené fotografie, vyloučit nelze ani napadení a pozření samičky samičkou. Domnívám se, že tento jev může být způsobem spíše teritoriálním chováním, než touhou se nasytit.
- Většina z přibližně 1700 druhů kudlanek tráví čas čekáním, jakoby v modlitbách (viz. přiložené fotografie). Proto nejznámější z nich dostala název kudlanka nábožná. Ale žádná lenoška kudlanka není, v říši hmyzu platí za nejvychytralejší lovce.
- Kudlanky jsou mistryně převleku, maskování jim pomáhá lovit i ukrývat se před jinými dravci. Kupříkladu ekvádorská kudlanka má stejné zbarvení a strukturu jako mech na větvičce. Kudlanky ale mohou vypadat jako listy, tráva, větvičky, kameny nebo dokonce i jako mravenci.
- Ať si to přiznáme nebo nepřiznáme, přehlédnout, že se nám tu podnebí otepluje, nemůžeme. Zvířata, která mají domov ve Středomoří, se stěhují více na sever, ať už jsou to vlhy pestré, nebo právě kudlanky nábožné. Ještě před lety bylo setkání s kudlankami spíše náhodné, nyní se s nimi můžeme setkat na mnoha místech Moravy. Vždy tam, kde si budete připadat jako na subtropické stepi.
Setkání na lokalitě NPR Váté písky iniciovali kamarádi ze serveru www.macro-world.cz,
Tomáš Valenta a
Jirka Hodeček, se kterými jsem fotografoval už loni na Polaneckých rybnících, a moc se nám to všem líbilo. Hodiny strávené ve společnosti podobně nadšených fotografů jsou pro mě. po hodinách které trávím sám ve fotografickém krytu nebo na cestách autem, vždy příjemným občerstvením. Při cestě na Moravu mě doprovázeli kamarádi
Petr Bambousek a
Mirek Hrdý. O tom, že je lokalita pro přírodovědce a fotografy atraktivní svědčí i to, že jsme tam nebyli sami.
Související odkazy:
Roháč obecný, největší brouk
Fotografování
vážek na Sri Lance
Vážka
plavá (Libellula fulva), unikát od
Hodonína
Mravenci
Atta, šerpové hmyzího světa
Rosnička zelená, modelky od Polanky
Povídání o kudlance nábožné od Michala Jirouše
Ondřej
Prosický | NaturePhoto.cz, 16.8.2009
Videa byla pořízena digitální zrcadlovkou Canon EOS 5D Mark II s objektivem Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM. Prezentuji pouze krátké ukázky, celý záznam čeká na sestříhání a složení, kdy to budu dělat, fakt nevím. Takto mi doma leží i videa tučňáků z Falkland...
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 6:16:54, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 14, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 8:32:30, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 9:30:38, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 7:56:24, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/6 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 19:36:12, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 15. srpna 2009 7:46:32, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/13 s, ISO: 50, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 16. srpna 2009 6:26:18, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 1/40 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 15. srpna 2009 11:24:02, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) Mantis, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ano, Vytvořeno: 16. srpna 2009 7:22:57, NPR Váté písky, Bzenec (Česko)
Komentáře ke článku
(34 příspěvků) Přidat komentářPS: nejlepší umělci jsou ti, co upozorňují na pravopisné chyby a ve svém krátkém příspěvku jich nasekají třikrát tolik.
K ostatnim komentarum se tezko vyjadrovat jen doufam, ze u foceni vydrzis a kvuli tomuto s tim neseknes; ja prestal sbirat kameny kvuli chovani ostatnich sberatelu a doufal jsem, ze mezi milovniky zive prirody je to trochu jine, asi ale neni...
Drive jsem take trha rusivou travu kolem hmyzu a pohyb ruky jej prakticky vzdy vyplasil. Od doby co pouzivam nuzky, vyplasim hmyz jen zridka.
Umele pozadi se u makrofotografie hmyzu a rostlin snad ani nepouziva.
Za 2: Kazdy makrofotograf ma v brasne izolepu nebo kolik na pradlo a take nuzky na ostrihani rusive travy kolem (pro idioty - nikdo nestriha orchydeje).
To je zakladni vybava KAZDEHO profika i amatera.
Za 3: 'presunutim' hmyzu na atraktivnejsi misto mu nijak neuskodite, horsi sou posuci se sitkama a octanem etylnatym.
Za4: Slehla trava by sla vyresit letajicim kobercem :)
PS: Konecne i nejake video, SUPER!
Nic, jen to že se jedná o C1 -kriticky ohrožený druh živočicha. Zkuste si zjistit kolik různých razítek a povolení je třeba k jakékoliv manipulaci s nimi (zákon 114/1992 Sb).
Jinak táboření, stan postavený v národní přírodní památce a obklopený větvičkami s naskládanými kudlankami nepokládám za vzor ideálního chování se fotografů v přírodě.