Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, Vytvořeno: 25. července 2010 15:01:55, Horažďovice (Česko)
Nenápadná orchidej z borového lesa
Smrkovník plazivý je velmi malá orchidej s drobnými květy. Přestože jsou v literatuře uváděny rostliny velké 10 – 30 cm, ty co jsem našel měly sotva 10 cm. Jedná se o bylinu s dlouze plazivým oddenkem, s přímou lodyhou. Přízemní listy jsou podlouhle vejčité až široce eliptické (podle nich se dá dobře identifikovat i když rostlina právě nekvete), vytvářejí se v létě a přezimují (jako jediná rostlina ze vstavačovitých!). Květenství je husté, vzpřímené, jednostranné nebo spirálovitě stočené, květy drobné, bělavé, odstálé. Smrkovník kvete od začátku července do půli srpna.
Vzácnost ze Strakonicka a od Slaného
Na konci minulého století byl smrkovník plazivý v Čechách na pokraji vyhynutí (na Moravě byla situace lepší), ale snad díky snížení emisí v posledních desetiletích se s ním můžeme nyní v přírodě potkávat.
V současné době se smrkovník plazivý vyskytuje na pár místech na Strakonicku, unikátem je pak poměrně bohatá populace na borovicovém kopečku v blízkosti Slaného, kde roste ve společnosti dalších devíti druhů orchidejí v blízkém okolí! V době mé návštěvy jsem po krátkém hledání našel pouze jednu, ne zcela rozkvetlou rostlinu. Když se na místo vrátil kamarád o dva týdny později, rozkvetlých jich bylo více, ale jak už jsem zmínil, květy měly nahnědlé okraje.
Na další lokalitě u Horažďovic bylo rozkvetlých smrkovníků více, ale rozhodně se nejednalo o stovky rostlin uváděné v literatuře. Opět v borovicovém lese jsem našel přibližně desítku kytek v optimálním květu a smrkovníkům zde dělali společnost poměrně pěkné kruštíky širolisté.
Související odkazy
Prstnatec Traunsteinerův, poklad ze Šumavy
Hlízovec Loeselův (Liparis loeselii)
Prstnatec český, endemit y rákosí
Tořič včelonosný (Ophrys apifera), samoopylovač
Vstavač bahenní (Orchis palustris), z mokřadu
Tořič
čmelákovitý Holubyho, v Karpatech
Korálice
trojklaná
(Corallorhiza trifida)
Vstavač
kukačka
(Orchis
morio), po setmění
Vstavač
Dietrichův,
hledání
křížence
Vstavač
bledý
(Orchis
pallens),
první
orchidej
Prstnatec
plamatý
(Dactylorhiza
maculata)
Orchideje
Bílých
Karpat
Rudohlávek
jehlancovitý
Orchideje,
výlet
na
Slovensko
Orchideje
ve
Fotobanka
Fotografie
českých
orchidejí
Ondřej
Prosický | NaturePhoto.cz, 25.8.2010
Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 11. července 2010 18:23:05, Slaný (Česko)
Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 11. července 2010 18:27:26, Slaný (Česko)
Smrkovník plazivý (Goodyera repens) Creeping Lady's-Tresses, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 11. července 2010 18:31:40, Slaný (Česko)
Komentáře ke článku
(5 příspěvků) Přidat komentář