Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 4. července 2010 6:29:56, Prachaticko, Šumava (Česko)
První dny mláďat v lese
Když jsem došel na místo, kde jsem kulíšky fotografoval v předešlých dnech, bylo místo klidné a opuštěné. Mláďata postupem času zvětšují areál svého rozletu a vzdalují se dále od místa, kde se o ně několik týdnů starali rodiče. Momentů, kdy budou všechna čtyři mláďata pohromadě, bude ubývat. Až je během podzimních námluv dospělí samci obhajující svá teritoria vypudí ze svého území, s tím, aby si v rozsáhlých šumavských lesích našli svůj prostor.
Pískání odvážného kulíška
Svoje hledání jsem rozšířil, když se z hustých smrčin ozvalo první dlouhé zapískání. Hlas kulíška nejmenšího vůbec nepřipomíná houkání sovy, ale jedná se o nenápadné pískání v pravidelných intervalech. Přestože má kulíšek i další hlasové projevy, pravě pískání je nejčastější. Jedná se o teritoriální hlas, který lze snadno napodobit. Pokud do lesa ke kulíškům zapískáte, pravděpodobně se vám ozvou, a to zejména vylétlá mláďata. V případě dospělého samce musíte být připraveni na jeho přílet, eventuálně i útok. Kulíšci jsou v ochraně svého území velmi aktivní a ničeho se nezaleknou.
Obecně lze říci, že kulíšek nejmenší je jediná sova, která se člověka nebojí. Nejen, že ji lze snadno přilákat, ale pokud ji někde v houští stromů objevíte, v mnoha případech se můžete přiblížit na několik málo metrů. To byl i případ mých krátkých ranních zastávek u čtveřice (pětice?) kulíšcích mlaďochů, na které z povzdálí dohlíželi rodiče.
Neviditelný kulíšek v temném lese
S hledáním kulíšků v lese je jedna potíž. Sovička měří pouhých 16 cm, a pokud nesedí na zcela holé větvi, ani jejich blízké pískání vám nezaručí, že ji spatříte. Mnohokrát jsem takto slyšel pískat až čtyři kulíšky najednou, ale jejich hnědé peří se světlým bříškem nikde. Prodírat se houštím mladých smrčin nemělo příliš smysl. Sedl jsem si do jehličí, opřel se o fotobatoh a čekal. Během pár minut se mladí kulíšci prozradili. Třeba tím že popolétli, nebo si sedli na viditelnou odhalenou větev. Pro fotografování se k nim pomalou chůzí dalo přiblížit, a pokud jsem byl obzvlášť tichý (žádné štrachání v batohu, nebo vybalování snídaně), mohl jsem v jejich společnosti zůstat déle. To byl i případ poměrně výjimečné hromadné fotografie kulíščích mláďat na vyvráceném kmenu. Dospělý kulíšek tři metry vpravo se již do záběru nevešel. Kulíšci mé přítomnosti vůbec nevěnovali pozornost. Sledovali dění v lese, nebo dumali nad tím, co si sami počnou, až je rodiče, kteří je po vylétnutí z hnízda pár týdnů dokrmují, přestanou zásobovat myškami.
Naše nejmenší sova
Kulíšek nejmenší je nejdrobnější evropskou sovou, snad jen sýc rousný se jim může svým trpasličím vzezřením rovnat. Můžeme jej najít v jehličnatých a smíšených lesích. Hnízdí v dutinách po strakapoudech a jeho potravou jsou drobní savci. Avšak občas se mu podaří ulovit i ptáka v letu. Samička do hnízda snáší koncem dubna okolo pěti vajec; sameček pak obstarává sedící samičce potravu a později i mláďatům. Samička kulíška sedí na vejcích 28 dnů a mláďata poté krmí šest týdnů. Mladí kulíšci jsou z hnízda do lesa vyvádění ve stáří 30 dní, kdy ihned dobře létají. Následné tři týdny se ještě zdržují v blízkosti rodičů v jejich teritoriu, které v průběhu podzimu opustí.
Přestože jsem měl pro prodloužený červencový víkend na Šumavě naplánováno něco jiného, jak už to tak bývá, příroda si to zařídila jinak. Fotografování orchidejí jsem zkombinoval s časným rány strávenými ve společnosti naší nejmenší sovy. Přestože trpělivost kulíšků sváděla k tomu, aby vyplňovali celé políčko, pokusil jsem se k nim předat i něco ze šumavského lesa.
Pokud potkáte v lese čerstvě vylétlá mláďata kulíšku, nezdržujte se v jejich blízkosti příliš dlouho. V tomto období můžou být ještě dokrmována rodiči. K čemuž by, s velkou pravděpodobností, ve vaší těsné přítomnosti v mnoha případech nepřistoupili. Všeobecně bych doporučil zdržovat se i u mláďat dalších zvířat co nejkratší dobu. Obsazeným hnízdům se pak snad raději vyhnout úplně.
Související odkazy
Puštík
bělavý,
jak
jsem fotil sovu na Šumavě
Kalous pustovka, jak jsme fotili endemickou sovu
Sýček králičí, strážce knihovny
Mandelík hajní, opožděná sezóna
Bažant, který se vůbec nebál
Tenkozobčí
láska v posledních paprscích
Tetřívek
obecný, mrazivá mlha
Špaček
obecný
ve svatebním, na berlínském trávníku
Datel
černý
(Dryocopus
martius), na Studenci
Šumavské
sýkorky
z
promrzlého krytu
Vlha
pestrá, v makových květech
Tetřívek
obecný,
souboj
u brány Šumavy
Ledňáček
říční,
drahokam
české přírody
Ondřej Prosický |
NaturePhoto.cz, 8.7.2010
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/400 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 6. července 2010 7:40:21, Prachaticko, Šumava (Česko)
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 910 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 4. července 2010 7:07:44, Prachaticko, Šumava (Česko)
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 5. července 2010 7:39:28, Prachaticko, Šumava (Česko)
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/25 s, ISO: 1250, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 5. července 2010 7:09:47, Prachaticko, Šumava (Česko)
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 1250, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. července 2010 6:58:34, Prachaticko, Šumava (Česko)
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. července 2010 6:53:44, Prachaticko, Šumava (Česko)
Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) Eurasian Pygmy Owl, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 650 mm, stativ Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 1250, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. července 2010 7:05:53, Prachaticko, Šumava (Česko)
Komentáře ke článku
(26 příspěvků) Přidat komentářpřidávám se k ostatním a opravdu uctivě smekám. To je doopravdy mistrovská práce :-) Je to něco nového a lepšího - prostě NAŠE PŘÍRODA :-)
Mohu se jenom optat zda toto bylo dílem náhody, nebo jste měl někde kontakt (někdo zavolal). Zajímá mě to jnm proto, zda je těchto zvířat na Šumavě tolik, že je prostě potkáme náhodou... Jestli ano tak je to opravdu nádhera,že se u nás sovám daří .-)
s pozdravem Vrkoslav
až budeš mít novej telefon, pošli mi číslo ;-)
Honza
Smekám. Opravdu pěkná práce.
gratuluju