Co s tím?
Cesta byla dlouhá. Jak naše Toyota Proace Verso postupně okusovala těch 950 km dálnic a místních silnic k Běloruské hranici, snažil jsem se klientům přiblížit problematiku fotografování zubrů. Není to nic jednoduchého, nudnější zvíře na světě totiž není. To i se želvami napříč celým světem mám více zážitků.
Ta hora svalu totiž jen stojí se skloněnou hlavou a žere, nebo, pokud máte štěstí a lehce je vyprovokuje, tupě zírá. Žádné atraktivní projevy, páření, šarvátky, uprky do bezpečí, bránění se predátorům...
Jedinou šancí tak zůstává k tomu statickému pózování do fotek něco přidat. Což obvykle nejde. Zubr je na poli, nebo na spasené pastvině (skoro golfový trávník), nebo na hromadě slámy kterou zakutálenou v divočině našel, na kraji vsi někdo slámu zapomenul, nebo stádu někdo v zimě slámu “přihrál”. O nějakém atraktivním prostředí si můžete jen zdát.
Jen kreativnější fotografové hledají, co by se k tomu dalo přidat s okolí přidat. Tu březový lesík, pár trsů prosvětlené trávy v popředí, les v pozadí. A nebo, a tady jsme měli opravdu štěstí, musí napadnout ten sníh, musí mrznout, musí brzy ráno svítit a večer nádherně zapadat, a ideálně z s růžovo-fialovou předvýchodovou a pozápadovou oblohou.
Pokud máte o cestu do Polska za zubry zájem, další termín s Czech Photo Travel připravuji na konec ledna 2025. Už jsou tam první přihlášení, co se nevešli letos, tak rezervací neváhejte. Podrobnosti tu.
Související odkazy
Články o fotografování přírody
Nabídka fotografických cest
Nabídka fotografických workshopů
Zubr evropský (Bison bonasus) European bison, Białowieża Forest, Polsko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-1, Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II (SEL70200GM2), 115.00 mm, f/2.8, @1/500 s, ISO 400, úterý 30. ledna 2024 16:45:23, _A1_7737.jpg
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář