Fotografování medvědů ve tmě
U medvědů hnědých převažuje soumračná aktivita, málokdy je potkáte během dne. Za potravou se vydávají zejména večer, v noci, a někdy i ráno. Často se tak stane, že před objektiv přijdou těsně před západem sluncem, ale spíše po něm. I proto je nejlepším časem pro návštěvu oblasti červen a červenec, kdy je vidět skoro celou noc a s moderními fotoaparáty se dá poměrně dobře fotografovat.
My jsme ale chtěli zachytit jejich aktivitu v podzimních barvách, což kvůli brzkému stmívání šance dost snížilo. Ale vzal jsem to jako výzvu k tréninku nočního fotografování v úplné tmě. I proto, že moji tolik vytoužení vlci mají aktivitu ještě více večerní (až vyloženě noční) než medvědi.
Jak se tedy fotografuje medvěd, kterého nevidíte ani v hledáčku a nezobrazí se ani v režimu Live View na displeji? Odhadem! Prostě manuálně ostříte tam, kde jste medvěda viděli a ideální je, když vám při komponování s okem u hledáčku někdo poradí kam nasměrovat fotoaparát (Martine díky!). Protože vy v hledáčku vidím jen tmu.
Doporučuji spíše širší ohnisko (“sedmdesát-dvoustovka” ideální), kdy máte ve snímku i obzor, který poslouží jako dobré vodítko, kam asi přibližně ostřit. Případně pomůže i vodní hladina, kde se obzor odráží. Temné kontury stromů proti tmavé černo-modré obloze, nebo odraz ve vodě, bude totiž možná to jediné, co zahlédnete. Pak už jen pořádně dotáhnou stativovou hlavu, ISO 10 000 - 20 000, minimální clonu f/2,8 - f3,2, expoziční čas okolo vteřiny a doufat, že se nebude medvěd moc hýbat. Exponovat stále dokola a doufat, že medvěd v nějaké té vteřině zkamení jako sova a nebude rozmazaný úplně.
Pro podobnou noční zábavu ustupte z technických nároků, o těch výsledná fotografie nikdy nebude. Smyslem je zaznamenat typické podmínky a atmosféru, ve které je chování medvědů nejvíce přirozené. Medvěd na sluníčku bude vždycky ostrý a bez šumu, ale to není přesně to, na co bych se chtěl koukat. Výsledek musí být autentický a uvěřitelný.
Moc děkuji všem fotografům, co se mnou do Finska vyrazili, za výbornou společnost. Fotografie medvědů snad všichni mají a doufám, že si to i užili. Vždy si říkám, že když bude zájem, hned se do Finska vrátím. Tedy, pokud se mnou chcete za rok opět fotografovat medvědy, a možná rosomáky a vlky, pošlu podrobnosti. Termín 10. - 14. září 2019, kompletní náklady asi 28 tis. korun.
Je to tam nádherný kousek divoké přírody!
Související odkazy
Články o fotografování zvířat ve Finsku
Fotografie medvědů v Galerii
Fotoexpedice za fotografováním divoké přírody
Medvěd hnědý (Ursus arctos) Brown Bear, Kainuu, Finsko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Canon EOS 5D Mark IV, EF70-200mm f/2.8L IS II USM, f/3.2, @0,8 s, ISO 10 000, 14. září 2018 20:57:09
Komentáře ke článku
(2 příspěvků) Přidat komentář