Čekání na náhodu a štěstí
Přestože jsme na první cestě za levharty sněžnými žádnou jejich pořádnou fotografii nepořídili, patřilo jejich celodenní pozorování k tomu nejvzácnějšímu, co jsem v přírodě zažil. Pár fotografům se už samozřejmě něco podařilo, ale vždy to bylo s velkým dílem štěstí a náhody. Snad jen s výjimkou fotografií, které pořídil francouzský fotograf Vincent Munier, ten se ale levhartům sněžným v oblasti Tibetu věnoval intenzivně šest let.
Nesrovnatelně jednodušší a komfortnější pro získání fotografií levhartů sněžných je instalace fotopasti na tradičních místech jejich zastávek (značkovací skalní výchozy), podobnými fotografiemi se proslavil Steve Winter. Při podobném “získávání obrázků” máte ale nulový zážitek z výjimečného pozorování. Osobně by mě netěšilo mít fotografii zvířete, které jsem nikdy neviděl. Jsem smířený s tím, že raději budu pár let hledat skvrnité tečky na skále.
Únorová cesta na skok do Ladaku byl průzkum možností a ceny, kolik by stály další a soustředěnější návraty v budoucnu, protože pro kvalitnější fotku bychom se tam chtěli párkrát otočit. Chtěli jsme najít i sympatického a zkušeného průvodce, což Juma splňuje dokonale. Příští návrat bude delší, přidáme jedno nové místo s levharty více na severovýchod a okoukneme zajímavou lokalitu, kde bychom mohli najít místního rysa ostrovida, vlky nebo nádherné tibetské antilopy.
Šance, že tu plachou číču příště zahlédneme lépe, je sice titěrná, ale proč to nezkusit. Čím déle divokou přírodu fotografuji, tím víc si uvědomuji, že to vlastně kvůli fotografiím nedělám. Baví mě to vzrušení z příležitostí, že třeba něco nádherného uvidím.
Martin je pro podobný podnik ideální parťák. Příliš fotografů totiž nestojí o to vyrazit na cestu, ze které velmi pravděpodobně nepřivezou fotografie, kvůli kterým se do nekomfortní divočiny vypravili. Po světě je spousta jistějších a výtěžnějších lákadel, ale pro mne jsou cennější zážitky než fotografie.
Fotografovaná zvířata, Hemis National Park, 18. - 27. února 2019
Levhart sněžný (Panthera unca) Snow lepopard
Nahur modrý (Pseudois nayaur) Bharal / Blue Sheep
Vlk mongolský (Canis lupus filchneri) Tibetan Wolf
Zajíc vlnitý (Lepus oiostolus) Wooly hare
Orel skalní (Aquila chrysaetos) Golden eagle
Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus) Lammergeier vulture
Orebice čukar (Alectoris chukar) chukar partridge,
Koroptev tibetská (Perdix hodgsoniae) Tibetan Partridge
Velekur himálajský (Tetraogallus himalayensis) Himalayan snowcock
Skřivan ouškatý (Eremophila alpestris) Horned lark
Hýl větší (Carpodacus rubicilloides) streaked rosefinch
Pěvuška oranžovoprsá (Prunella rubeculoides) Robin accentor
Pěnkavák Adamsův (Montifringilla henrici) Tibetan snowfinch
Související odkazy
Tigr indický, konec období sucha v Rathambore
Levhart jihoafrický, rande se skvrnitou kočkou
Články o fotografování přírody
Zima se sněhem v Kašmíru, Hemis National Park, Ladakh, Indie
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Canon EOS-1D X Mark II, EF400mm f/4 DO IS II USM, f/11, @1/250 s, ISO 100, 26. února 2019 8:43:20
Komentáře ke článku
(2 příspěvků) Přidat komentář