Ušáci na jídelníčku
Životní prostor silně ohrožených rysů iberských je pevně spjat s výskytem a početností divokých králíků.
Před pár desítkami let populaci ušáků zdecimovala myxomatóza a rysů iberských, pro které je králík 90 % potravy, i kvůli tomu nezůstala ani stovka zvířat.
Nyní, když už je ve volné přírodě díky záchranným programům rysů iberských skoro tisíc, je zase problém s tím, že se stahují za králíky do zemědělské krajiny skrze zastavěná území, což je velmi často stojí život při překonávání silnic.
Jsem rád, že jsem nyní měl možnost rysy iberské fotit jak v zemědělské krajině plné olivovníků a křovinatých mezí, tak v horách Sierra de Andujar.
První místo, které jsme navštívili, bylo u Santa Cruz de Mudela, což jsou vlastně pole a louky oddělené křovinami s nevzrostlými stromy. Co bylo ale podstatné, bylo tam králíků tolik, že když jsme popojížděli autem, stále jsme se museli nějakým vyhýbat. Využili jsme krytu u napajedla (trvalá louže 1x1 metr), které v parném létě využívají v hojném počtu ptáci a ojediněle právě i rys iberský. I když před naším příletem v oblasti tři dny nepřetržitě intenzivně pršelo (a louže byly všude), rys přišel. Sice se u vody nezastavil, ale udělal kolečko, jestli nepotká králíka, a po půl minutě byl fuč. Nám to ale pro první fotku bohatě stačilo, prostě “haluzníci”.
Druhý den ještě za šera přešel další rys a později v dálce za křovím skotačila dvě koťata s maminou na dohled, ale to už přes vegetaci fotit nešlo.
A pak další dva dny v horách nic. Na nejkrásnějším místě pro fotku s rysem iberským, v kopcích Sierra de Andujar. Sedíte v krytu před skalkami v rysím teritoriu, kam chodí často značkovat, a ani chlup. Útěchou bylo snad jen to, že se nám tam pravidelně ukazoval orel iberský, což je také vzácné místní zvíře.
Až poslední den, kdy jsme si řekli, že když nejde rys k nám, půjdeme my za ním, se na nás znovu usmálo štěstí. Vyjeli jsme výš, do přehlednějších kopců, a s dalekohledy celý den pročesávali ty dva kilometry, na které bylo všemi směry vidět. Když už jsme byli během odpoledne zoufalí a začali “sýčkovat”, že už žádný rys nebude, zasloužili jsme si ještě jednoho. Chrněl na skále, děsně daleko, ale alespoň jsme měli ve fotce i prostředí, ve kterém žije. Po pár desítkách minut, když zalezlo slunce, se zvedl, slezl ze sklalky do vegetace a úplně zmizel. Od místních jsme ještě dostali tip na nedalekou “tutovou večerní skálu”, kde se může také rys objevit. Ale při soustředěném večerním číhání už jsme další kočku nenašli.
I tak myslím, že pozorovat šest jedinců rysa iberského za pět dní je štěstí až až. Skoro jako sedm levhartů sněžných za týden.
Straka obecná (Pica pica) Eurasian Magpie, Santa Cruz de Mudela, Španělsko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-9, Sony FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM), 600.00 mm, f/5.6, @1/1000 s, ISO 400, neděle 13. prosince 2020 12:48:36
Komentáře ke článku
(4 příspěvků) Přidat komentářPřeji pohodový rok 2021.