Oranžový šakal nebo etiopská liška?
Až budete mít chvilku času, zkuste si najít, co vlastně vlček etiopský ve skutečnosti je. Je to liška, šakal nebo jen menší vlk? Protože mám s psovitými šelmami ve volné přírodě mnoho zkušeností napříč celým světem, zkusím vám ho popsat tak, jak jsem ho viděl já.
Vlček etiopský se velkou část dne zdržuje ve smečce, samostatně jen loví a jednotlivě mohou i obíhat a značkovat teritorium (poměrně nevelké, jen 6 - 10 km2). Odpočívají společně, stejně tak se dohromady starají o mláďata. Tedy z tohoto pohledu jasný vlk (šakal ani liška toto nedělají).
Když porovnáme velikost a stavbu těla, přiblížil bych vlčka k trochu většímu šakalovi, ale na mnohem delších nohách. Ostatně myslím, že právě dlouhé nohy (vzhledem k tělu) dělají vlčka, i jako siluetu po západu slunce, naprosto nezaměnitelného. A když k tomu přidáme jeho nádhernou oranžovou barvu s bílou kresbou na prsou a bílou špičkou ocasu, stává se vlček jednoznačně nejkrásnější psovitou šelmou. Jak píšu tyhle řádky, nejraději bych zajel na letiště do Vídně, protože vím, že pak už bych byl jen za šest a půl hodiny v Etiopii a měl je znovu šanci vidět...
Když jsme s foťákem courali vlčkovým biotopem, hned nám bylo jasné, proč se jim tak daří právě tady. Na Sanetti Plateau vlastně nejde udělat krok, abyste nevyplašili nějakou divokou krysu, přerostlou myš nebo hlodouna. Skoro nebylo kam šlápnout, aniž bych nezbořil nějakou chodbičku, kde se myšky ukrývají.
Pro vlčky jsou totiž místní, často endemičtí, hlodavci ideální potrava (tvoří potravu z více než 90 %!), přestože si občas přilepší i místním králíkem. Není se čemu divit, z výzkumu prý vyplývá, že v Bale “biomasa” hlodavců dosahuje hodnoty tří tun na kilometr čtvereční. Myšky tu běhají opravdu všude.
Pouze výjimečně tu vlčci hodují na uhynulém zvířeti.
Zábava je sledovat jejich způsob lovu. Často číhají u nějaké nory, jestli hlodavec nevykoukne, a pak jako naše liška vyskočí nahoru, aby se předními packami z výšky po oběti vrhli. Když to hned nevyjde, začne zuřivě hrabat. Co jsem viděl, lov je často úspěšný. Ale jak už to tak bývá, v těch dvou případech, kdy jsem jejich dovednosti natáčel, zrovna nic neulovili...
Nevýhodou fotografování a natáčení podobných aktivit vlčků je to, že se těmto činnostem nejčastěji věnují mezi 10 a 14 hodinou, kdy je nejostřejší slunce. Horký vzduch se tetelí a třeba na videu je vlček “v pohybu” i když zrovna stojí jako socha. A i když máte teleobjektiv za čtvrt milionu korun, ten nádherný oranžový kožich rozhodně ostrý nebude. No, “oranžový”..., v podobných podmínkách prostě fotografovat nechcete, ten rozsah světel a stínu je obrovský.
Když si vzpomenu na naše snahy najít aktivní vlčky během svítání kolem 6. hodiny ráno, kdy bylo nádherné světlo a na nízké vegetaci při -8 stupních námraza, nechce mi ani věřit, jak jsme se trápili během dne na ostrém slunci, kdy může být až +30 stupňů.
Pokud je vyloženě hnusně (déšť, mlha, špatná viditelnost) jako první den, když jsme místem poprvé projížděli, vlčci nejsou aktivní vůbec. Je to logické, dokud se neoteplí se sluncem na obloze, potrava nevyleze, šelmy neloví.
Vlček etiopský (Canis simensis) Ethiopian wolf, Bale Mountains NP, Etiopie
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-7RM3, Sony FE 600 mm F4 GM OSS (SEL600F40GM) + 2X Teleconverter (SEL20TC), 1200.00 mm, f/8.0, @1/640 s, ISO 250, středa 24. března 2021 9:48:22
Komentáře ke článku
(2 příspěvků) Přidat komentář