Padající kamení
Třetí lokalitu jsme si vymysleli až ve Švýcarsku po tom, co se na té druhé nedalo kvůli sněhu příliš turistit. Dostali jsme se až do vzdálené francouzské části Alp. Ale bylo to o fous.
Jak mám společné cestování s Martinem rád (jediný člověk na světě, co ujede 1600 km na jeden zátah), tak tu debilní hru “Schválně, kolik litrů se při tankování nakonec vejde do nádrže” mě hrát nikdy nebaví. Lexus píše už 60 km “Dojezd 0 km!” a Martin s klidem, “... vono to jen straší”, před námi stoupání do sedla ve 2300 m a až teprve pak sjezd do civilizace, navrhuji vypnout klimošku, ale neprošlo to, “... komfort, pičo!”.
Nakonec jsme se do parádní horské dřevem obložené vesničky Grimentz dostali. Využíváme kontaktu na místního kamaráda z Instagramu a necháváme se zavést k přehradní nádrži, jejíž břehy obklopují strmé skalní svahy, s kozorožci. A nádherní, konečně skupiny těch pořádně rohatých! V červnu, i když to kozorožcům zrovna moc nesluší (zbavují se zimního kožichu), je šance potkat velké skupiny samců, protože samice níže na klidných místech přivádějí na svět potomky. Jak jsou totiž samci pohromadě, řeže se to jak na nějakém UFC turnaji. Nárazy rohů jsou slyšet na mnoho stovek metrů. Parádní podívaná, kdy jsem nevydržel a něco i natočil.
S nebezpečím, že při pronásledování kozorožců ve skalách někam zahučím, jsem počítal, nejinak to s nimi bylo v minulosti, kdy jsem se za nimi pravidelně vracel do Itálie, Francie nebo Rakouska.
Nyní ve Švýcarsku se během našeho výletu objevila nová hrozba – kozorožci na nás z exponovaných svahů a říms házeli šutry. Ten první kámen, možná tím že byl absolutně nečekaný, byl jednoznačně nejhorší. Stáli jsme s Martinem asi tři metry vedle sebe, když z ničeho nic zasvištění „ttššššššššššššš…“, bez varování prolétl asi 20 cm velký šutřík mezi námi. Jak jsem se z hrůzy oklepal, vzpomněl jsem si na tu parádní horolezeckou helmu, co mám doma (primárně do zavřených štol na netopýry), ale Martin tvrdil, že by to byla „konečná“ i s helmou. Nikdy by mě nenapadlo, jakou rychlost může padající šutr nabrat.
Až na poslední lokalitě, jsme měli trochu klidu, bez významnějších šancí pro fotografování kozorožců. Místo znám ze zimy, kdy jsem tu fotografoval orlosupy bradaté (a viděl jednoho kozorožce!). Přestože se blížila bouřka, a kamarádi už čučeli na další fotbal v televizi, furt jsem prohledával přehledný terén kolem hotelu, ale nic.
Až ráno, sbalení na odjezd lanovkou dolu, jsem udělal jednu fotografii. Pasoucí se kozorožec ve svém přirozeném prostředí s modříny a jeho kámoš leží opodál.
Výlet do Švýcarska byla velká nádhera. Kozorožci při západu slunce, na vyhlídce nad údolím s horami v pozadí, velká skupina dospělých rohatých samců při soubojích a vždy v nádherném prostředí ve společnosti kamarádů se stejným zájmem. Chybělo vlastně jen jedno, aby se to všechno potkalo do jedné fotografie. Možná jsem ale jen příliš náročný...
Související odkazy
Články o fotografovní přírody
Nabídka fotografických workshopů
Fotografie kozorožců ve fotobance Shutterstock
Kozorožec alpský (Capra ibex ibex) Alpine Ibex, Beatenberg, Ementálské Alpy, Švýcarsko
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-7RM3, Sony FE 200–600mm F5.6–6.3 G OSS (SEL200600G), 200.00 mm, f/6.3, @1/60 s, ISO 100, úterý 15. června 2021 21:25:07
Komentáře ke článku
(3 příspěvků) Přidat komentář