Ještě nikdy se nestalo (a zase se mnoho let nestane), že zatím
neopadané listnaté stromy pokryla velmi slušná vrstva sněhu do které
navíc krátce poté zasvítilo slunce!
10-2012-2484 Z Mariiny vyhlídky, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr B+W + ND LEE 0.6 Hard, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 1/40 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, 28. října 2012 10:14:24, NP České Švýcarsko (Česko)
10-2012-2464 U Dolského mlýna, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr B+W, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 18, Doba expozice: 1.0 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 27. října 2012 11:55:44, NP České Švýcarsko (Česko)
10-2012-2427 Na Zámeckém vrchu, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 24-70mm f/2.8 L USM II, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 35 mm, stativ Gitzo, Clona: 10, Doba expozice: 13.0 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +2/3, Blesk: Ne, 27. října 2012 7:53:54, NP České Švýcarsko (Česko)
Studenec, ten nikdy nezklame
Účastníci workshopu v Českém Švýcarsku tak měli při vhodně zvolených zákoutích (o což jsem se snažil) zažít jak pohledy typicky podzimní (u Dolského mlýna), tak o pár desítek minut později vyloženě vrcholně zimní (Studenec).
Během zimně-podzimního víkendu se tak často hovořilo o workshopu jako o akci “Dva v jednom”, kdy jsme nestíhali přejíždět mezi jednotlivými lokalitami.
Musím říci, že mi opět chvilku trvalo přesvědčit účastníky, že právě při výjimečných podmínkách je nejsnadnější cesta k tomu udělat fotografie, které každého zaujmou. Mlhy z vyhlídek a tekoucí voda potůčků už nikoho neohromí. Myslím, že je vhodnější procpávat do fotografií krajiny něco nového a více hledat zajímavé kompozice. I když je to nesrovnatelně náročnější, než zoufalé kopírování motivů, kterých je z Českého Švýcarska plný internet.
Fotoaparáty pokryté ledem
Bohužel opět se ukázalo, že ne všichni účastníci jsou pro pobyt v drsné přírodě připraveni. Někteří byli po chvilce promočení, mráz a silný vítr jim pak na Studenci moc nepomohl. Zvažuji, že vypracuji podrobný manuál, jak se na mé fotografické workshopy do přírody oblékat, protože někdy mám opravdu strach o jejich zdraví.
Technika tentokrát všem fotografujícím vydržela. Pouze v sobotu odpoledne chcípnul na Studenci můj Canon EOS 5D Mark II. Nejdříve se špatně vracelo zrcátko, pak nešel zapnout zadní displej a nakonec (to už byl foťák z velké části obalený ledem) přimrzla spoušť, nevrátila se. Ale podobně jako vždy (klinických smrtí v extrémních podmínkách už měl několik) jsem mu věřil, přestože už má svoje léta. Po opatrném ohřívání a vyschnutí již svoji funkci v nedělním ránu plnil dokonale!
Ačkoli byla ještě v pátek šance na sluneční paprsek asi -2 %, nakonec nám v neděli ráno na Jetřichovických vyhlídkách zasvítilo s velmi slušnou viditelností. Museli jsme si pospíšit, s každou minutu sníh ze stromů rychle mizel a už to nebylo tolik atraktivní.
Víkend v neopakovatelných podmínkách
Nevím, zda si účastníci z víkendové akci něco odvezli, ale jak vždy říkám, nemuseli to být jen fotografie. Přefocování atraktivních míst v pořád stejných situacích je nuda, byl bych raději, kdyby se naučili dívat a přemýšlet o aktuálních podmínkách.
Snad jedinou vadou fotograficky dokonale nevšedního víkendu je pro mě to, že já sám jsem až na pár výjimek nefotografoval, a úžasnou příležitost podzimu zapadaného sněhem, propásl. Kvůli focení jsem tam ale nebyl!
Děkuji svému zkušenému asistentovi Vojtovi Heroutovi za pomoc s vedením workshopu a pořízení fotografické reportáže z akce. Pomohl účastníkům, když jsem já byl u jiných (a nestíhal), nebo mi v sobotu večer dohledal všechny fotografy na sněhem zapadaném Studenci. Pokud potřebujete nafotit svatbu nebo reportáž z akce určitě se Vojtovi ozvěte.
V případě zájmu o fotografický workshop mě neváhejte kontaktovat.
Související odkazy
Podzimní workshopy nejen s dravci a sovami (fotoreportáž také Vojta Herout)
Opravdový zimní krajinářský workshop, leden 2012 (reportáž z workshopu)
Workshop Krajina Českého Švýcarska, po oschnutí, říjen 2011 (reportáž z workshopu)
Krátký report z posledního realizovaného krajinářského workshopu v Českém Švýcarsku, říjen 2010 (reportáž z workshopu)
Fotografický workshop pohledem jednoho z účastníků
Zimní workshop: Krajina Českého Švýcarska
Nabídka dalších fotografických workshopů
Fotografie z Českého Švýcarska v Portfolio
Fotografie z Českého Švýcarska ve Fotobanka
České Švýcarsko, na konci podzimu
České Švýcarsko, nezvykle slunečný podzim
České Švýcarsko, mlhavá rána
Saské Švýcarsko, bivak na vyhlídce
NP České Švýcarsko, ledové králoství
NP České Švýcarsko, příprava na podzim
Vojtův pohled na společný víkend najdete na tomto odkaze.
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Foto: Vojta Herout
Komentáře ke článku
(5 příspěvků) Přidat komentářbyl to supr strávený víkend v téměř extrémních podmínkách, které mám všem jistě ukázaly, že cesta k fotografii není jen pohodička a že mnohdy býva i trnitá (také jsem to potřeboval zažít) :-).
Co se týka Tvého vedení Ondro a asistence Vojty, musím jen kladně hodnotit Váš profesionální přístup ke každému z nás, ochotu zodpovídat dotazy, trpělivost,...................... atd. Shrnuto a podtrženo: velká spokojenost.
Moc děkuji za neocenitelné rady.