Palmy na olej
Pokud jen trochu vnímáte, co se děje s tropickými lesy, asi už jste slyšeli o tom, jak to nádherné tropické prostředí pro zvířata na Borneu mizí. I pokud informace o skutečném stavu začnete na internetu zjišťovat, to, co objevíte, bude slabý odvar toho, co opravdu nejde přehlédnout, když na ostrov Borneo přiletíte.
Ideální je pro to místní přelet z Kuching do Kota Kinabalu, kde je zejména těch posledních dvacet minut, pokud není zrovna neprůhledná oblačnost, pouze pro silné povahy. Když koukáte z okýnka, rozsah té zkázy nejde přehlédnout. Symetrická hranatá pole, tu a tam rozdělená rovnoběžným systémem přístupových cest, sem tam nějaká osada. A jen tu a tam se klikatí řeka, kolem které je pár stovek metrů tmavého lesa. Peklo to vidět.
A jak přistanete, není to o moc lepší. Před tou destrukcí se totiž neschováte. Když vyrazíte za přírodou z Kota Kinabalu na východ k řece Kinabatangan, pokud zrovna nejedete přes strmější hory, olejové palmy vidíte podél silnice napravo i nalevo dlouhé desítky kilometrů. Jediné, co jsem mohl dělat, bylo během přejezdu zatáhnout záclonku okna našeho autobusu, ať na tu hrůznou destrukci nemusím čučet.
Vím, že to nic nezměnilo, ale jak jsme jednou zastavili na protažení na bezpečném místě, počůral jsem alespoň betonovou bránu čínské továrny na zpracování oleje. Video, jak do toho čínského nápisu vrhám šutry a nadávám do “čínských sviní”, jsem raději na sociální sítě vložil až ze Singapuru. Ani nevíte, jak se mi po tom symbolickém aktu ulevilo!
Ano, můžete přestat mlsat potraviny s palmovým olejem, ale to byste museli pro záchranu planety přestat papat všechno. Jak omezíte jedno, bude se příroda drancovat pro plodinu jinou. Je nutné si přiznat, že je nás tady moc a jedinou šancí je nějaká “fakt pořádná pandemie”. Že nás pak bude třeba o třetinu méně. S tou netopýří chřipkou z Číny před třemi lety to bohužel nedopadlo tak, jak by mohlo.
Ledňáček rezavohřbetý (Ceyx rufidorsa) rufous-backed dwarf kingfisher, Kinabatangan, Borneo, Malajsie
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Sony ILCE-1, Sony FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM), 600.00 mm, f/4.0, @1/200 s, ISO 5000, středa 24. dubna 2024 10:51:10, 2024-4-9691.jpg
Komentáře ke článku
(1 příspěvků) Přidat komentář