Přecpaná napajedla v Etosha
Co se počtu zvířat a příležitostí pro fotografování týče, jednoznačně vede čas strávený národním parku Etosha, kde jsme krátce pobyli na třech různým místech. Každé bylo něčím zajímavé a ani na jednom bych se nenudil, kdybych zůstal týden. Ježdění po napajadlech v národním parku, fotografování z krytů přímo v kempech, večery se sovami nebo nahánění pěvců na těch pár stromech, které tam rostly. Vzpomínám si, jak jsem občas zahlédl, že u napajedla přímo v kempu jsou nosorožci, ale právě jsme odjížděli na večer hledat lvy a nebyl čas. Říkal jsem si, zajdu později, máme to od campsite jen 200 m, ale nakonec ani nevím, jak tam napajedlo a kryt vypadalo. Bylo toho moc.
Na začátku listopadu v oblasti vrcholí období sucha, vodu až mají pouze napajedla vytvořená člověkem a zvířata hledají stín pod korunami těch pár stromů, které v té pustině rostou. Jen tak mají šanci že sníží potřebu vody.
Místa se zbytky vody byla přecpaná. Tedy pouze za předpokladu, že nedaleko vody neodpočívala smečka lvů, která u napajedla ulovila žirafu. To ostatní zvířata stojí v dlouhých zástupech v krajině a čekají, až lvi zmizí a oni se mohou k vodě dojít. Jak se to stane, je úžasné sledovat, jak se skupiny zvířat v přesné hierarchii u napajedla postupně střídají. Avšak jsou i napajedla, kde se to nacpe všechno dohromady, zebry, antilopy, pakoni, pštrosi, sloni a mezi nohama jim probíhají šakali. V takovém případě není vodní hladina vůbec vidět a další zvíře se do to chumlu a zvířeného prachu dostane jen obtížně.
Během jednoho přesunu jsme s Jirkou trochu odbočili z hlavní cesty, že projedeme všechna přírodní napajedla, co jsou přímo u krajů bílého dokonale rovného vyschlého dna jezera Etosha (pan - solná poušť). Mělo to svoje kouzlo, nikde nikdo a zvířata stejně stále přicházela a zkoušela najít zbytky vody. Nejúchvatnější byla fronta několika stovek zeber natažená asi na jednom kilometru, která se “zasekla” 100 m před napajedlem, v domnění, že je tam schovaná šelma. Až odvážnější antilopy to po čase zkusily a ta dlouhá řada zeber k vodě nakonec došla.
Lev pustinný (Panthera leo) African lion, Etosha National Park, Namibie
Ondřej Prosický | www.NaturePhoto.cz, Canon EOS 5D Mark IV, EF70-200mm f/2.8L IS II USM, f/5.0, @1/2500 s, ISO 500, 10. listopadu 2018 7:54:43
Komentáře ke článku
(3 příspěvků) Přidat komentář