Canon EOS R
Pravděpodobně pod tlakem zájmu o kvalitní bezzrcadlovky firem Sony, Panasonic, Olympus a Fujifilm se Canon, pro mne dost nečekaně, pustil do něčeho podobného. Vyrobil malý fullframe fotoaparát a kvůli konstrukci, objektivy jsou nově o dva centimetry blíže senzoru, i sadu objektivů s novým bajonetem.
Smyslem bylo využít přednosti technologie, jako je nižší hmotnost těla, dokonalé ostření na čipu v opravdu špatných podmínkách, nehlučnost a pod..
Bohužel, systém má i pár nevýhod (nízká výdrž baterie, absence možností ovládání přímo na těle fotoaparátu) a osobně mám pocit, že možností se nevyužilo úplně dokonale (fotoaparát zvládá s automatickým ostřením pouze 5 snímků za vteřinu).
Když mrknem do tiskové zprávy. Skrze nejrychlejší systém automatického zaostřování na světě – jen 0.05 vteřiny - a schopnost souvisle zachytit pohybující se objekty rychle a precizně, s možností až 8 snímků za vteřinu v režimu kontinuálního snímání (pevný AF) a 5 snímků za vteřinu s AF tracking, nabízí EOS R velmi konzistentní uživatelské rozhraní. EOS R má funkcionalitu „Touch and drag AF“, která umožňuje intuitivní možnost výběru z 5655 pozic AF - více než kolik má jakýkoliv jiný fotoaparát v této třídě. Jelikož je toto zařízení první na světě, které dokáže automaticky zaostřovat v tmavém prostředí až do –6EV, je EOS R optimalizován na focení v prostředí s nízkým množstvím světla díky pokročilému elektronickému hledáčku (Electronic Viewfinder – EVF) s 3.69 miliony bodů, poskytuje 100 % pokrytí snímané scény a dává možnost vidět objekty v jejich skutečných barvách i v prostředí skoro absolutní tmy.
Pro celé povídání a kompletní technickou specifikaci fotoaparátu Canon EOS R doporučuji mrknout na stránky výrobce.
Nový systém EOS R
Canon EOS R, technické specifikace
Příslušenství k fotoaparátu Canon EOS R
Ondrův komentář:
Pro mne by byl Canon EOS R s drobnými výhradami (výdrž baterie, “neodolnost”) ideálním druhým fotoaparátem k mému Canon EOS 1DX Mark II. Funkci záložního fotoaparátu, který někdy používám častěji než “jedničku”, doteď plnil Canon EOS 5D Mark II z roku 2008. Což je, zejména v komfortu ovládání, neschopnosti ostřit nebo třem snímkům za vteřinu, přežitý veterán.
Canon EOS R se mi líbí a na konec podzimu mám předjednané delší testování v terénu, kdy plánuji postřehy detailně popsat a především se rozhodnout, jestli koupit nebo nekoupit.
Aktuální diskuze na téma “Canon EOS R je sračka, Sony je mnohem dál” je pro mne bezpředmětná (viz třeba Facebook 8. 9. 2018). Mému fotografování specifikace novinky stačí. Navíc mám doma poměrně významný argument v podobě 12 objektivů Canon, které díky redukci na Canon EOS R nasadím. Podobně obrazová kvalita, pokud mi nyní stačí senzor z roku 2008, nemá pro mne smysl šilhat po dokonalých snímačích v bezzrcadlovkách Sony. U senzoru novinky Canon EOS R lze odhadovat, že výstup bude k nerozeznání podobný tomu, který je u Canon EOS 5D Mark IV se všemi tradičními neduhy (nižší dynamický rozsah než konkurence).
Po těch asi pěti minutách, kdy jsem měl Canon EOS R na prezentaci v ruce, mě zaujalo to, jak se tělo i přes menší rozměry díky výraznému vykrojení gripu dobře drží. Potěšilo neslyšné fotografování, intuitivní ovládání v menu shodné se zrcadlovkami EOS, snadný výběr těch mnoha ostřících bodů pouze posouváním palce po displeji s přiloženým fotoaparátem u oka, stejná baterie LP-E6N jako mají moje “pětdéčka”, výklopný displej, ukrývání senzoru pod závěrkou při výměně objektivu, aby se na něj neprášilo.
Vyloženě v šoku jsem ale byl z dokonalého ostření ve tmě (jako fakt! tmě, kde nebylo okem skoro nic vidět), v hledáčku vidíte temný kout jako po rozsvícení světla a fotoaparát zaostří rychle a naprosto bezchybně do jakéhokoliv místa v obraze, i kdyby to byl úplný kraj fotografie (věc u klasického fullframe EOS systému nevídaná). O podobné schopnosti mohu u Canon EOS 1DX Mark II jen snít.
Komentáře ke článku
(6 příspěvků) Přidat komentářDle mého názoru je úplně jedno kdo s čím fotí, co je lepší, modernější, co naopak zastaralé atd.Důležité je přece fotit a mít z toho radost a přát to také druhým i když fotí s něčím jiným.
Hezký den.
Perfektně schrnuješ mé myšlenky kolem "Rka". Ono upřímě není všechno zlato co se třpití. SONY umí sice až 10fps, ale za cenu použití komprimovaných 12bitových RAWů a občasného duchování. To samé 20fps u SONY A9. Pokud zapneš 14bit RAWy a závěrku, tak to fotí taky 5fps (12fps u A9). Ale co si budeme povídat, rychlost je jedna věc, ale druhá věc jsou výsledky a za mě také ergonomie. Canon má jednu z nejlepších ergonomií držení a ovládání na trhu a to mi nikdo nevymluví. Obvykle mě spíš než technologické limty vadí umělé funkcionální limity. Jakože třeba 1DX nemá timelapse apod. Snad nebude Rko příliš ořezané. Výdrž Rka je imho dobrá. Je to sice o 20 procent méně než u zrcadel, ale zase ušetříš poměrně hodně energie tím, že nebudeš "chimpovat" na display. Krom toho tyhle baterie se dobře dobíjí z USBčka v autě, takže není problém jich mít víc a postupně si je různě dobíjet (narozdíl od 1DX II, za to bych Canonu teda něco...). Odolnost imho bude taky dobrá. Zavzpomínej na časy kdy si v tropech běhal s 20Dčkem apod. Rko není z plastu. Má celokovové tělo a pogumované vložky u tlačítek. Myslím si, že je odolnější než 5D II. Jediné co můžeš je urazit zadní display. Ale zase je otočný, takže když ho otočíš a třeba i přelepíš folií nebo oblíkneš do nějaké té silikonové "šprcky", tak si myslím, že přežije ledacos.
Dost se na něj těším. Doufám že příští rok přijde Canon i s konkurentem A9. Rád bych si ulevil od 1DX.
Měj se hezky, Vláďa
moc děkuji za komentář,jsem rad, že jsem nepodléhal lákání konkurence. Pevně jsem doufal,že canon s něčím přijde.Ticho na koncertě i v přírodě je zásadní a proto do Rka půjdu. Po nedávnem foceni na koncertě (5D Mark II) v live režimu jsem i při forte muzikantů musel přestat fotit,po větě mě posudky ukázal kapelník že mě slyšel. Hlavně že redukce mě bude pasovat na všechny mé objektivy. Ještě jedou díky za postřehy a někdy zase v Kroměříži.
Mirek Pilat předseda fotoklubu Kroměříž