Ani ne před týdnem se na mě v Návštěvní knize obrátila Bára, abych jí dál pár typů na fotografování zvířat v Praze a okolí. Ihned jsem si představil sebe, jak jsem se před pěti lety učil fotografovat zvířata, každou volný čas jsem trávil u vody, běhal po parku a nevynechal žádnou chvilku, kdy bych se mohl vydat na fotografické lovy. Přestože mě zlákalo něco jiného, hlavně živá tropická exotika se pro mě stala posedlostí, pár typů bych pro Báru měl. Třeba se to hodí i někomu jinému.
Dolní Počernice, Praha
Přírodní rezervace V Pískovně, atraktivní jezírko se ztrouchnivělými kmeny vystupujícími z hladiny, je skromným rájem vodních ptáků. Ani bych nespočítal, kolikrát jsem se tam, třeba jen na večer, vydal po práci s dalekohledem. K pozorování je tu ledňáček říční, volavky popelavé, několik druhů kachen, anebo třeba ondatra pižmová.
Vltava mezi Trojou a Stromovkou, Praha
Pokud máte rádi kormorány, toto místo byste neměli v zimě vynechat. Na Vltavě, na levém břehu v místě Stromovky, můžete každý rok potkat několik stovek kormoránů velkých. Najdete je na vysokých stromech, přímo u břehu Vltavy. Fotografování jejich letovek není nic jednoduchého, ale za jasných zimních dní se vám určitě něco povede.
Jen nedaleko odtud je ostrůvek, který obvykle obývají volavky popelavé, často přelétávají, nebo se jen procházejí po ledu na zamrzlé Vltavě. Pokud strávíte nějaký čas v klidu u břehu, určitě se bude na co dívat, co fotit.
Zoologická zahrada Trója, Praha
ZOO v Praze nejsou jen zvířata v klecích, výbězích a průchozích voliérách. Místo je ideální na fotografování drobných pěvců, obzvláště u krmítek v období zimy. Podobně dokonalá, a asi nejlepší co znám, je lokalita pro fotografování straky obecné, jenž se tu vyskytuje v hojném počtu. Poměrně velkým divokým unikátem je kvakoš noční, který se často na kraji vodních příkopů potkává s ledňáčkem říčním. Ze ZOO Praha, mám divokého strakapouda velkého, žlunu zelenou, šoupálka dlouhoprstého a spoustu dalších běžnějších pěvců. Do areálu občas zalétávají volavky popelavé z vltavské kolonie popsané výše a zejména v pozdním odpoledni vysedávají na stromech.
Kunratický les a Nemocnice Krč, Praha
Ať tu nerozebíráme jen ptáčky. Pro někoho to bude obtížně uvěřitelné, ale v hlavním městě lze fotografovat divoké muflony. Mufloni byli před třiceti lety vysazeni Krčském lesoparku, daří se jim a občas se dostanou i do nedalekého okolí. V blízkosti autobusové zastávky před Thomayerovou nemocnicí působí exoticky, ale občas, pokud tomu fotograf nějaký čas věnuje, lze udělat i věrohodnější fotku v přilehlém lese.
Vltavská nábřeží Nového města, Praha
Veletok protékající Prahou je ideálním místem pro fotografování vodních ptáků. Radost vám udělají trpělivé labutě velké, kachny divoké nebo racci chechtaví. Zejména pro trénování letovek posledně jmenovaných je místo ideální. Stačí se domluvit s partnerem, který bude rackům (nebo kachnám) házet kousky starých rohlíků. Hned máte ptáky „sokolnicky vedené“ a šance na povedenou fotografii se zvýší. Ke kreativním kouzlům vybízejí i labutě (třeba s pozadím Pražského hradu), které si s pomocí kousků rohlíků můžete dovést tam, kde budou mít pěkné prostředí.
Park Štěpánka, Mladá Boleslav
Přírodní kousek lesa na jižním okraji Mladé Boleslavi je ideálním místem na fotografování veverek obecných a sojek obecných. Stačí, ideálně v zimním období, vzít oříšky a vyrazit. Lehnout si do listí nebo na prašnou cestu, občas nějaký oříšek hodit a hned je co fotografovat.
Slepé rameno Labe, Čelákovice
Opět ideální místo pro fotografování několika druhů kachen, zejména v zimním období. Stačí najít mělčí břeh a čekat.
Stará zatopená pískovna, Vojkovice
Tady jsem před lety strávil času nejvíce. Rozlehlá hladina je rájem vodních ptáků. V bohaté kolonii tu hnízdí racek chechtavý, po hladině se prohánějí labutě velké a společnost jim dělá několik druhů kachen, někdy i velmi exotických. Lokalita je při velké trpělivosti ideálním místem na fotografování kulíka říčního prohánějícího se po oblázkovém břehu nebo lysek černých a slípek zelenonohých vykukujících z rákosí. V době tahu se tu občas zastaví nějaký vodouš. Jednoho dne jsem tu napočítal 22 druhů opeřenců, včetně poměrně vzácného strnada rákosního.
Míst v Praze a okolí pro fotografování zvířat je spousta, každý jistě zná ty, ke kterým má nejblíže. Častokrát, napoprvé, není jednoduché pozorovaný druh vyfotografovat, ale opakovanými návraty se o něm dozvíte více a šance na zajímavou fotografii se zvýší.
Výčet rozhodně není úplný, je to jen několik míst, které mě v rychlosti napadly. Jistě někdo další doporučí lokality další. Vždyť Praha má i své divoké sovy, krahujce, nebo třeba minimálně čtyři leďňáčky říční. Stačí jen vzít fotoaparát a dalekohled a udělat si procházku.
Související odkazy
Odpoledne ve Volavčí zátoce
Ondřej Prosický
| NaturePhoto.cz, 4.11.2009
Racek chechtavý (Larus ridibundus) Black-headed Gull, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 364 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/640 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 18. října 2008 16:51:04, Praha - Troja (Česko)
Sýkora koňadra (Parus major) Great Tit, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 2x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 520 mm, fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 640, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: Ano, Vytvořeno: 5. dubna 2008 10:56:51, Praha - Troja (Česko)
Sojka obecná (Garrulus glandarius) Eurasian Jay, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55,Clona: 5.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. prosince 2008 9:30:16, Mladá Boleslav (Česko)
Straka obecná (Pica pica) European Magpie or Common Magpie, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 1000, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 21. prosince 2008 10:05:41, Praha - Troja (Česko)
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) Red squirrel, Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 5.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. prosince 2008 8:58:19, Mladá Boleslav (Česko)
Vrabec polní (Passer montanus) The Tree Sparrow, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D Mark III, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + TC Canon 2x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 520 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ano, Vytvořeno: 21. února 2009 6:50:08, Praha - Troja (Česko)
Komentáře ke článku
(6 příspěvků) Přidat komentářrybník Šeberák - potápka roháč (pro dlouhá skla i s hnízdem), lysky černé i s malými ďáblíky, rákosník v rákosí, užovky ve vodě, občas volavka, samozřejmě plno vážek (a později po ránu pak i nudistů, to už tam nedoporučuju se pohybovat s foťákem ;)
Divoká Šárka - datli, strakapoudi (například tam mají u země místo, kde si vždycky napíchnou šišku a oklovávají ji), brhlíci, žluna, veverky, srnky, draví ptáci (a víc už se sem nevejde ;)